tst.jpg
Foto: Klára Křížová

Do holandského Amsterdamu jsme letěly s cestovní kanceláří Rady na cestu a vybraly jsme si přímo čtyřdenní zájezd, který kombinoval město Amsterdam a celodenní výlet do Keukenhofu. Protože jsme sem jely o Velikonocích, které byly letos v půlce dubna, jednalo se o ideální čas, protože to je období kvetoucích tulipánů. Štěstí nám přálo, v den výletu bylo krásně a park nám nabídl vše v celé své kráse.

628b7df8caac5obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Vznik tohoto parku se datuje již do 15. století, později byl k parku postaven zámek Keukenhof. Park je otevřený pouze 8 týdnů v roce, a to na jaře, kdy si návštěvníci mohou užít rozkvetlé tulipány, narcisy, hyacinty, lilie, krokusy a další jarní květiny. Po jejich odkvětu se park zavře a začíná příprava na další sezónu. Všechny cibulky tulipánu se musí vyrýt, aby se zase na začátku září mohly znovu zasadit. Práce místních zahradníků je neskutečná. Vkusné kombinace, lány různobarevných rostlin vedle sebe, důmyslné obrazce… to musíte zažít.

t2.jpg
Foto: Klára Křížová

Kromě květin tady ale najdete i jezírka a odpočinková místa, romantické lavičky, keře, vysoké stromy... celá zahrada spolu vytváří jedno krásné umělecké dílo. Také proto patří mezi nejoblíbenější místa v Holandsku. Konají se zde i zajímavé akce, jako jsou výstavy a prestižní soutěže.

628b7e38a356fobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Shodly jsme se s kamarádkou Lindou, že park je překrásný. Byly jsme tady celý den a musím říci, že je stále co objevovat. Mnoho druhů tulipánů, které jsme tady viděly kvést, jsme vůbec neznaly. Je skvělé, že si zde můžete většinu cibulí objednat (vyberete si je v katalogu), přijdou vám následně na podzim poštou. Připadaly jsme si tady jako v rajské zahradě. Návštěvu určitě naplánujte, stojí to za to. Je dobré si vstupenky koupit online dopředu, může se vám stát, že budou již na den, který chcete, vyprodané. Jediným mínus je, že je tady v odpoledních hodinách dost lidí. Park je ale velmi rozlehlý, takže to přežijete.

628b7dd73c64cobrazek.png
Foto: Klára Křížová

Zajímavosti o parku Keukenhof

  • Keukenhof je otevřen po dobu osmi týdnů každý rok
  • 75 % návštěvníků parku přijíždí ze zahraničí
  • Národní park tvoří 32 hektarů
  • Každý rok je vysazeno 7 milionů cibulí
  • V parku Keukenhof je k dispozici více než 20 květinových výstav
  • Cibule jsou dodávány od 100 různých vystavovatelů (dodávají je zdarma, je to pro ně způsob prezentace)
  • Existuje osm inspirujících zahrad, které představují zahradnické tipy a nápady pro návštěvníky
  • Vzory výsadby a skladba květin se každý rok mění, aby návštěvníci měli vždy nový zážitek

Do Keukenhofu se lze dopravit nejlépe autobusem, který odjíždí z vlakového nádraží v Leidenu. Oficiální stránky https://keukenhof.nl/nl/. V příštím roce bude otevřený od 23. 3. do 14. 5. 2023.

628b7e5531259obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Rádi vám doporučíme cestovní kancelář Rady na cestu, která pořádá velmi mnoho zajímavých zájezdů s poznáním. Chcete vidět místa, ale ještě jste se k tomu neodhodlali? Pak pro vás naše cesta může být inspirací. My jsme s kamarádkou Lindou propojily poznávací cestu do Amsterdamu s výletem do Keukenhofu. Cestovní kancelář takový poznávací zájezd na čtyři dny přímo nabízela, takže naše volba byla jasná. Určitě můžeme tuto cestovní kancelář doporučit, mají v nabídce mnoho inspirativních zájezdů. Probuďte v sobě duši cestovatele a poznávejte svět!

  628b7d266605cobrazek.png

Reklama