Systém Skyskan Definity

Pražské planetárium ve Stromovce o víkendu představí veřejnosti nový unikátní digitální systém zahrnující celou oblohu. Promítací aparatura, která stála 24,5 milionu korun, může na klenbu sálu Cosmorama promítat pohled na cokoliv ve vesmíru, a to nejen ze Země, ale z kteréhokoli místa vesmíru, a navíc v různém čase.

Hvězdná oblohaDíky této modernizaci teď planetárium v metropoli České republiky patří mezi nejlépe vybavená planetária v Evropě.

Podle ředitele Hvězdárny a planetária Marcela Grüna nový systém Skyskan Definity umožňuje sledovat situaci na obloze například tak, jak ji viděl ve své době císař Karel IV. Stejně tak je možné pozorovat jinou planetární soustavu, než je sluneční, a to jako by pozorovatel stál třeba na některé z jejích planet.

K dispozici má planetárium také věrný záznam letu Apolla 11 k Měsíci a výstup prvních lidí na jeho povrch. Pozorovatel má dojem, jako by se mise účastnil spolu s astronauty.

Pražské planetáriumPražské planetárium je podle Grüna jedno z největších na světě. Kopule sálu Cosmorama o průměru 23 metrů je největší projekční plochou v Česku. Počítače propočítávají polohy všech hvězd v reálném čase.

Systém Skyskan Definity je využitelný i v jiných oborech. Promítá totiž stejně dobře interiéry a exteriéry staveb, prostředí oceánů či přírodní útvary. Je to první takové zařízení v České republice a unikátní je i ve světovém měřítku. Grün však podotknul, že hlavní využití je to astronomické.

Poprvé na vlastní oči budou moci návštěvníci planetária novou podívanou spatřit v sobotu a v neděli 19. a 20. září. Nové programy, které se nyní připravují pro nový systém, budou k vidění hned následující víkend 26. a 27. září. Jsou to pořady Praha korunovaná hvězdami a Most mezi břehy času.

Reklama