Poslední majitelkou byla Sidonie Nádherná.
Je to její skutečné jméno, velice zajímavá žena, právě čtu její životopis a napíšu vám o ní později.

Jak vzdálené nám připadá 19. století ... tak vstupte do stálé expozice Národního muzea, nazvané „Společnost v Čechách 19. století

Je krásný slunný podzimní všední den.
Nejdříve vjedete na velké nádvoří.
Z hospodářských budov tu je školka, pošta a restaurace.
Přes hrubě dlážděný mostek vstupujete do zámku.
Ten byl původně středověkou vodní tvrzí. O tom se přesvědčíte na výstavě „Zvonařství v Čechách.“

Ale již stoupáte do 1. patra za mladým sympatickým průvodcem – na stěnách fresky, po cestě míjíme krásné dřevěné sochy.
Dozvídáme se pohnutou historií zámku.
Kromě obvyklých změn šlechtických majitelů zde sídlila i německá, sovětská a československá armáda. Největší škody utrpěl za krátké působení sovětské armády – vojáci se bavili ničením kachlových kamen, porcelánu, knih … co dodat.

Vcházíte do největšího sálu, je rozdělen expozicí podélně, na stěnách originální ručně malované tapety s ovocem, květinami a miskami – co motiv, to originál.
Křeslo ze sněmovny, slavnostní uniforma senátora, lodní kufr, portfeuille /velká aktovka na spisy/, portréty
- jdete do sálu, kde jsou předměty z bohaté rodiny – portréty, porcelán.
V další místnosti vidíme předměty zámeckých úředníků, diafánové stínítko, strojek na seřezávání brkových per, plivátko, stojánek na uložení kapesních hodinek, lovecké příbory. A následují plesové šaty s držátkem na květiny, které se zavěšovaly k pasu, biedermeierové šaty s odepínacími rukávy, náramky vlastenek z  r. 1848-9 v podobě drobných okovů či srdce na řetěze, chránítko na klubko.
Uvidíte i dětské hračky - funkční šicí stroj, originál thonet nábyteček.

Naprosto unikátní jsou voskové obrázky – jsou to miniaturky, plastické, se skutečnými vlasy a látkovými oblečky.
Ve 2. patře najdete jednak portréty slavných osobností, které zámek navštívili, nebo jsou to památky z jejich domácností – J. E. Purkyně, Fr. Palacký, F. L. Čelakovský, psací stůl K. J. Erbena – snad u něj psal Kytici, stůl Jana Nerudy s židlí, která měla posuvné opěradlo, jak ho ke stáru zlobila záda, psací stůl, šachy a kytara K. H. Borovského, náušnice B. Němcové…

Zámek má dnes neogotickou podobu z pol. 19. století a krásný anglický park, který dostal svou konečnou podobu ve 40. a 90. letech 19. století.
Ještě dnes můžete obdivovat kromě exotických stromů a keřů umělé kaskády potůčku, který napájí zámecký rybník, romantické můstky, kamenné stolky a sedátka, napajedlo, různě rozmístěné náhrobky psů či soukromý hřbitůvek baronů Nádherných z Borutína, posledních šlechtických majitelů. Tak co, nalákala jsem vás?

Praktické rady:

Vrchotovy Janovice najdete nedaleko E55 v okrese Benešov.
Vstupné je 20,- a 10,-
K tomu na zvonařství 10,- a 5,-
Je možné se občerstvit v restauraci.