Pokud vás zajímají hříčky přírody, hádanky a hlavolamy, pokud byste chtěli rozlousknout nějakou záhadu, využijte pěkného počasí a zajděte si tam, kde voda teče vzhůru.los

Určitě jste už zaslechli, že na Zemi existují místa, kde fyzikální zákony očividně neplatí a kde si gravitace dělá, co se jí zlíbí. Jedno s nejznámějších míst, o nichž se traduje, že je zde narušená gravitace, je americký Oregon Vortex, hned za ním si stojí Magnetický kopec na Filipínách u posvátné hory Mount Makiling, na jehož vrchol vyjíždějí auta s vypnutým motorem, koule se kutálí směrem vzhůru a i rozlitá voda teče nahoru.

A věděli jste, že za podobnou senzací ani nemusíte opouštět hranice Česka? Podobné místo prý existuje i na Liberecku! Přesněji za Hodkovicemi nad Mohelkou ve směru na Český Dub se má na silnici č. 278 před levou zatáčkou nacházet asi dvěstěmetrový úsek, kde cyklisté jedou bez šlapání vzhůru, voda teče do kopce a auta jezdí na volnoběh. Nečekejte ale žádný prudký kopec. Je to docela mírný „stoupáček“.

Dříve byl začátek tohoto úseku označen přímo na silnici velkým nápisem LOS MAGNETOS. Ten už ale podlehl času. Nicméně pokud se místních na Los Magnetos zeptáte, pravděpodobně vás na místo nasměrují.

Je to jen optický klam?

Los Magnetos, jak se dalo očekávat, je předmětem mnoha sporů. Někteří považovali záhadu za vyřešenou, když na místo přiběhli s vodováhou a bublina v ní se vydala druhým směrem, než se očekávalo. Nicméně vezmeme-li v úvahu možnost, že by tu byla skutečně „obrácená“ gravitace, je vodováha jaksi zbytečná. Pravdu by mohlo odhalit až speciální měření pomocí GPS.

Skeptici tvrdí, že tento jev je ve skutečnosti jen optickým klamem vyvolaným geometrií krajiny, která postrádá záchytný bod. Tento klam potom vyvolává zdání, že cesta stoupá, ačkoliv se vlastně svažuje dolů.

Pokud ve vás Los Magnetos vyvolal zvědavost, není nic lehčího než vyrazit na místo a prohlédnout si vše na vlastní (leč možná ošálené) oči. Uvidíte kopec, svah, nebo snad rovinku?

Další fotky a výsledky experimentů, které na tomto místě proběhly, najdete ZDE.

Reklama