shutterstock-608552879.jpg

Podle pověsti žil ve Frenštátě zbožný tkadlec, který měl dva syny a snil o pouti do Říma. Jenže neměl na pouť dostatek peněz, a tak cestu neustále oddaloval. Ve stáří už neměl síly, a proto se rozhodl, že za ušetřené peníze nechá vystudovat jednoho ze svých synů. Jenže ještě před rozhodnutím zemřel, jeden ze synů se oženil a druhý byl odveden na vojnu.

Tkadlecova duše nenalezla klidu a chodila strašit do bývalého domu, kde bydlel ženatý syn. Ten nakonec zjistil, že otec neodejde, dokud nevykoná, co slíbil. Oba synové však byli na studia staří a na cestu do Říma opět peníze nebyly. Proto se pozůstalí rozhodli řešit situaci jinak. Jeden ze synů vyšel na Radhošť, postavil si pustevnu a u ní kapličku, kde se modlil za otcovu duši. Modlitby byly vyslyšeny a tatínkova duše našla klid.

Od té doby se staly Pustevny cílem mnoha poustevníků, po kterých zůstaly jámy. V jedené z nich byla nalezena stará rytina, zvon a obraz boha se třemi obličeji. Poslední poustevník, který Pustevny obýval, se prý jmenoval Felix. Údajně zemřel v roce 1784.

shutterstock-1645891825.jpg

Libušín a Maměnka

Dominantami Pusteven jsou chaty od architekta Dušana Jurkoviče. Libušín a Maměnka loni slavily 120 let od svého vzniku a dalo by se říct, že jedna z nich povstala z popela. V roce 2014 požár zničil chatu Libušín, ale na jejich základech vyrostla nová útulna. První postavená byla Maměnka. „Celkový ráz i přes ozdobné součásti uchován ve smyslu našich dřevěných staveb lidu.“ napsal kdysi Jurkovič. Libušín postavil hned po Maměnce a za pozornost stál především interiér útulny. Na výzdobě se totiž podílel Mikoláš Aleš. Po ničivém požáru však nezbylo po uměleckém dílu ani památky. Na začátku roku 2020 proběhla kolaudace této krásné Národní kulturní památky, a nyní můžete obdivovat chatu tak, jak vypadala kdysi. Zatím tedy jen zvenku.

5e5cfb496173bshutterstock-1649691910.jpgZdroj: Shutterstock

Tip redakce: Sněhové podmínky jsou na Pustevnách dobré, takže doporučujeme výlet spojit třeba s běžkováním. Nenechte se odradit místními, kteří pronajímají parkoviště (100 Kč za den o víkendu 150 Kč za den), protože na tu sněhovou bídu, která nás letos potkala, je stav opravdu ucházející.

Čtěte také:

Reklama