Ježíšek v jesličkách, Josef s Marií, oslík a „ten černej vzadu“… Postavičky neodmyslitelně spjaté s představou Vánoc. Nechybí v žádném betlémě. Najdete je i na právě otevřené výstavě, která se až do 10. ledna koná v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně. Přijměte na ni pozvání…

Betlém Horálková, Slezko

Počasí sice Vánoce  - alespoň  u nás v Brně - zatím příliš nepřipomíná, ale vánoční atmosféru vám nově instalovaná výstava určitě navodí. A že je na co koukat! Betlémů tu mají více než sto! Převažují sice betlémy papírové, jsou však zastoupeny i jiné materiály – dřevo, sklo, keramika, kov, vosk, kukuřičné šustí. Zajímavé jsou ale i betlémy „jedlé“ – perníkové, z vizovického pečiva či těstovin.

Slámový betlém

Raritou letošní výstavy jsou originální miniatury z dílny Leopolda Heneše z Třebenic u Třebíče, který vytváří tzv. umění „trpělivých lahví“.

V demižónuMůžete tu obdivovat jeho kuriózní předměty s vánoční a zimní tématikou vložené do nejrůznějších lahví, ale i žárovek.

Henešův betlém - puzzle vložený do demižónu

Další novinkou je speciální Starobrněnský betlém. Jeho autorkou je známá ilustrátorka Jana Moštková. Ta je na výstavě zastoupena i dalšími betlémy, vytvořenými dříve i pro jiná města. Vidíme na něm známé stavby vytvářející pozadí pro narození Ježíška a také osobnosti, které mají ke Starému Brnu osobní vztah  -  jsou to např. Eliška Rejčka, Raduit de Souches, Antonín Arnošt Mitrovský, Johann Gregor Mendel, Leoš Janáček. Ti se sklánějí se nad jesličkami, které jsou umístěny právě před Letohrádkem Mitrovských. Tento betlém si na výstavě můžete koupit.

Betlém ze Starého Brna

Starobrněnský betlém Jany Moštkové je na prodej...

Jana Moštková - betlémy

Starší práce Jany Moštkové - Betlém z Prahy-Modřan a Českého ráje

Kromě betlémů už tradičně na výstavě najdete i historické hračky ze sbírky manželů  Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou. Především malé děti uvidí, s čím si hrály děti v 19. a v první polovině 20. století.

Pokud jste z Moravy, udělejte si do Brna na výstavu předvánoční výlet. Můžete ji spojit s prodejními vánočními trhy na blízkém Výstavišti či trhy v centru města. A pokud vám to v době adventu nevyjde, vypravte se na betlémy v době vánočních svátků.

Betlémy z Rumunska

Betlém vyřezávaný rumunskými pastevci. I ten je možné si v Letohrádku koupit a přispět tak na živobytí těmto chudým lidovým umělcům

Betlém z perníku

Nádhera, že? Snad vydrží do konce výstavy...

A co Letohrádek Mitrovských chystá v novém roce 2016? První výstavu můžete navštívit už na začátku února. Bude věnována literatuře - Ďáblově bibli a dále unikátním knižním vazbám nejlepších českých uměleckých knihařů. Největším lákadlem pro děti bude obří – sedmdesáti metrové - leporelo Dějiny udatného národa českého známé ilustrátorky Lucie Seifertové.

 

Kam se na výstavu Betlémy a historické hračky vypravit:

Letohrádek Mitrovských, Veletržní 19, Brno,

tram 1, 5, 6 nebo busem 44  a 84 a samozřejmě autem.

Doba konání výstavy:

4. 12. 2015 – 10. 1. 2016
denně kromě pondělí 10–16 hodin, v době mezi svátky změna

 

Více o Letohrádku či dalších aktivitách se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách: www.letohradekbrno.cz

 

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

Reklama