Vodní trhy bývaly pro Thajsko typickým úkazem. Dodnes si tento ráz zachovalo městečko Damnuen Saduak. Leží asi 100 km od Bangkoku a je oblíbeným výletním místem.

Místní ženy zde každý den od šesti rána do jedenácti dopoledne vyplouvají na říční kanál, aby prodaly zboží – sousedům, návštěvníkům. Vládne tady atmosféra dávných dob, ženy mají typické slaměné klobouky, vesele na sebe pokřikují a nabízí své zboží. Na lodích musí kromě pádlování stíhat vařit, krájet, smažit, neprodávají jen suroviny k přípravě jídel, ale hotové pokrmy, které můžete hned sníst. 

Ti, co potřebují něco koupit, se buď na nákup také vydají na lodi, nebo jen hlasitě zavolají a vykloní se ze svého domku, který stojí přímo na břehu kanálu. Jsou to takové legrační vodní domy, stojící částí ve vodě. Voda v kanálech (nevypadá moc čistě, ale možná je zbarvena minerály) má pro místní obyvatele velký význam. Myjí se v ní, koupají se, perou prádlo a cestují po ní do města.

Hlavním tržištěm je kanál Talat Khlong Ton Kem. Z mnoha menších domů lemujících břeh na tomto kanále se staly obchůdky se suvenýry. Je to díky zájmu turistů. Během konání trhu se ocitnete v dokonalém mumraji obchodníků na lodích, obchodníků na břehu, všude voní lahodné jídlo, stačí jen vztáhnout ruku a domluvit si cenu. 

Jak se sem dostat?

Je dobré si přivstat, aby vaše dojmy z tradičního obchodování na vodě nekazily lodě plné turistů. 

Cena výletu z Bangkoku (nabízí ho každá cestovní agentura) stojí kolem 600 bathů – v ceně je loďka, na které se budete plavit. Jinak si za ní účtují místní lovci turistů kolem 200 bathů za osobu na hodinu.

Na organizovaný výlet se vyráží  brzy ráno, kolem osmé, na místo autobus dorazí asi v deset, kdy je trh v plném proudu. Také si můžete přivstat a sednout si na autobus sami, jede kolem šesté ráno. Pokud ale nejste vyznavači brzkého vstávání, vyrazte sem už o den dříve. Ráno, kolem sedmé či osmé, budete mít zážitek daleko lepší. Kanál bude ještě poloprázdný, obchodníci si teprve budou chystat zboží a pomalu se vydávat za svou prací.