Já si vás tímto dovoluji pozvat 26. 7. 2003 na jízdu nostalgického parního vlaku 434.1100 do Chýše a zpět ze Železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka.

Není nic jednoduššího, než nastoupit v 9h04 v Lužné, či v 9h19 v Rakovníku (samozřejmě je možné nastoupit i na dalších zastávkách) a obdivovat ubíhající krajinu středních a západních Čech. Konečná je totiž v Chýši v Karlovarském kraji, kde se nachází novogotická stavba, zámek Chýše.
Ten v současné době patří Vladimírovi a Marcele Lažanským. Zámek je přístupný s průvodcem. Ten na vás bude čekat ve 13h30, kdy je zajištěna prohlídka.

Vlak přijede do Chýše v 11h37 a do doby prohlídky můžete buď poobědvat v restauraci na náměstí nebo se procházet a odpočívat v zámeckém parku. Ten je příkladem krajinářské architektury z poloviny 19. století.

Pokud si zakoupíte zpáteční jízdenku, tak hvizd píšťaly parní lokomotivy ohlásí odjezd ve 14h55. Zpátky v Rakovníku budete v 17h40 a v Lužné v 17h54. Nebojte se, vše stíháte, neb od železniční zastávky to je k zámku 600 m, a kdybyste zpátky chtěli jet autobusem, tak k zastávce to je pouhých 200 m.

Pro výletníky je samozřejmě důležitá cena jízdného a vstupného na zámek. Na všech nostalgických jízdách platí zvláštní jízdné a také fakt, že jízdenky se zakoupí u doprovodu vlaku (tedy u průvodčích).
Zpáteční jízdenka z Lužné a Rakovníka vás vyjde na 100 Kč (z ostatních stanic blíže k cíli na 80 či 60 Kč).
Do zámku vás majitelé nechají vstoupit za 30 Kč (plné vstupné) a za 15 Kč (snížené). Fotografovat i filmovat tam můžete zdarma. Prohlídka trvá 45 minut (takže vlak zpátky krásně stihnete).

Svůj výlet parním vlakem můžete zdokumentovat zakoupením různých upomínkových předmětů, pohlednic a propagačních materiálů o muzeu ČD a historii železnic přímo ve vlaku. Ať mají děti něco na památku a nad čím snít ...

A na závěr kvízová otázka: Kdo byl u Lažanských v roce 1917 domácím učitelem?  

  

Podle materiálů ČD a webu pamatky.com  zpracovala