62cd4bd7c69f1cl.jpg
Foto: Shutterstock

Obora je otevřená od května do září. A to každý den od 10:00 do 18:00. V průběhu letních prázdnin se navíc každý den kromě pondělí koná krmení jelenů a ukázka dravců – ve 12:00 a potom v 15:30. O poutavý program pro děti i dospělé se starají lidé působící v záchranné stanici Lipinec, kteří pomáhají zraněným, opuštěným či jinak znevýhodněným zvířatům, která by ve volné přírodě jen těžko přežila.

Svou práci dělají s oddaností a zápalem a v rámci ukázek je vidět, že mají se zvířaty skvělé vztahy. Během asi hodinové show mohou diváci nejprve vidět krmení ochočených bílých jelenů, kteří jsou světovým unikátem. Poté následuje ukázka dravců a sov doplněná o poutavý výklad o jednotlivých druzích i jejich konkrétních zástupcích. Ti nesedí jen na svých vyhrazených místech, ale jejich chovatelé je nechají prolétnout nad hlavami diváků. Je mezi nimi například královna obory Alžběta – zástupkyně orla bělohlavého.

Nechybí ani výr velký, raroh, káně, luňák, sup nebo krkavec, který prý návštěvníkům rád krade jídlo. Naštěstí jsou všichni přítomní včas vyzváni, aby ho před jeho proletem schovali.

V oboře našla svůj domov i další zvířata – je mezi nimi například prase divoké, mufloni nebo třeba liška Eliška, která si na své lidské kamarády natolik zvykla, že ji musí zaměstnanci obory chodit minimálně čtyřikrát denně drbat.    

Radost z návštěvy jistě nezkazí ani vstupné. To je na dnešní dobu lidových padesát korun pro dospělého a čtyřicet pro děti, studenty a důchodce. Nejenže za tyto peníze dostanete program, na který budete dlouho vzpomínat, ale také budete mít dobrý pocit, že jste podpořili provoz záchranné stanice.

Obora Žleby se nachází ve stejnojmenné obci kousek od Čáslavi. 

Zdroje: autorka článku, Milujemeprirodu, Facebook Obora Žleby

Reklama