Milovníci východních legend by si rozhodně neměli nechat ujít výstavu s názvem Opičí král, která právě probíhá v Muzeu Kroměřížska a která sklidila nebývalý úspěch v Šanghaji.

opičí králOpičí král, jedna z nejstarších a nejslavnějších čínských legend, je v těchto dnech k vidění v Kroměříži. V Muzeu Kroměřížska můžete tematickou výstavu navštívit až do 20. března 2011.

Ilustrace malíře Zdeňka Sklenáře, kterými opatřil knihu s názvem Putování na západ – příběh opičího krále Sun Wu–Kchunga (rok vydání 1961, překlad Zdenka Heřmanová) tvořily část expozice na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji.

Ilustrace a vzbudily u návštěvníků výstavy veliký obdiv a Číňané je vzali za své. Tyto ilustrace doputovaly do Česka a na čas se usadily v Kroměříži.

O ilustracích Opičího krále

Putování na Západ (Opičí král) je jedním z nejslavnějších čínských klasických románů. Líčí především příběh o tom, jak Sun Wukong ochraňoval tangského mnicha Tripitaku při putování do Západního ráje pro posvátné sútry, jak překonali devětkrát devatero nebezpečenství a jak nakonec získali pravá svatá písma.

Koncem padesátých a počátkem šedesátých let český malíř Zdeněk Sklenář dal postavě Opičího krále zcela novou tvář. Jeho ilustrace vznikaly od konce padesátých do počátku šedesátých let. Zdeněk Sklenář po pečlivém studiu, s přidáním svých osobních zážitků z Číny, vytvořil osmdesát černobílých ilustrací umístěných na začátku a na konci každé kapitoly, jakož i dvacet čtyři celostránkových barevných ilustrací. Prosté černobílé ilustrace sledují vývoj příběhu, zatímco barevné ilustrace jsou uměleckým převyprávěním textu knihy. Sklenář za tímto účelem vyvinul zvláštní velmi komplikovanou techniku za použití mnoha různých malířských postupů a barev, aby vystihl atmosféru a poselství příběhu. Pro dosažení co nejlepšího uměleckého účinku často rozdělil prostor na několik částí, aby takto vyjádřil kontrast mezi imaginativním obsahem díla a jeho uměleckým ztvárněním.

Otevírací doba muzea:
Úterý–neděle: 9–12 a 13–17 hodin

Webové stránky muzea: www.muzeum-km.cz