Jaro přeje turistice a výletům. Pojďme si představit další místo, kam byste mohli s rodinou zajít a zároveň udělat něco pro svoje zdraví.

hrensko

Pískovcové skály léčí

Léčivou mocí prý oplývají pískovcové skály na severu Čech. Chráněnou krajinnou oblast zde tvoří z větší část křídové druhohorní sedimenty. Tyto skály jsou častým cílem turistů více než dvě století a v poslední době k vyšší popularitě této oblasti přispělo také natáčení filmu Letopisy Narnie.

Ozdravně jistě zapůsobí už jen samotný pobyt na čerstvém horském vzduchu v oblasti, kde se vyskytuje řada chráněných rostlin a živočišných druhů. Lidé pohybující se v oblasti léčitelství také tvrdí, že pískovec má schopnost nasát do sebe jako houba veškerou negativní energii, emoce a neduhy. Doporučuje se proto se o skály opírat a dotýkat se jich co nejvíce. Léčivou moc pískovců umocňuje energetické pole, jehož intenzita je nejvyšší v oblasti Hřenska.

Zkuste to i jinde

Hřensko je v souvislosti s pískovcovými skalami zmiňováno nejčastěji. My se dnes podíváme trochu jinam. Do míst, kde se kromě Narie točil i známý večerníček o malých medvídcích, do skal v obci Tisá.

Celá skalní oblast nabízí široké možnosti pro horolezce, od nízké obtížnosti až po velmi náročné. Zkrátka nepřijdou ani turisté a milovníci přírody. Najdete zde množství nenáročných turistických a cyklistických tras, skalní města plná četných skalních sloupů, převisů, jeskyní a a dalších útvarů. Tiské stěny, které se dělí na dvě části, tedy Velké a Malé stěny, jsou propojeny prohlídkovou naučnou stezkou, která vám poví vše o místní flóře, fauně i historii.

V tiských stěnách můžete zhlédnout mnohé bizarní skalní útvary s neméně bizarními názvy, například Tlouštík, Havraní cimbuří, Janusova hlava, Žába, Helma, Úl, Triumfální brána, Cikánský tábor, Napoleonova bota, Slon, Zvon, Želva, Dědečkova stolice, Kravín…

Základní informace

  • Tiské stěny jsou celoročně přístupné, v sezoně se platí vstupné a parkovné. Pokud se vám malou budku, kde lze vstupné zaplatit, můžete si zde koupit i různé suvenýry, mapy s průvodci, leporela a podobně.
  • Vstupné: dospělí 30 Kč, děti 15 Kč
  • Doprava: Do Tisé se nejlépe dostanete linkovým autobusem z Ústí nad Labem, výstup na zastávce rozcestí Sněžník nebo Tisá škola.
  • Parkování: Využít můžete placené parkoviště ve středu obce Tisá poblíž kostela sv. Anny, nebo bezplatné parkoviště u turistické chaty na opačném konci skal.
  • Občerstvení: Pro jídlo si můžete skočit do několika místních obchodů a restaurací. Přímo ve skalách se můžete najít v již zmíněné turistické chatě.
  • Ubytování: Tisá nabízí hned několik penzionů. Za zmínku stojí i místní kemp, kde se můžete ubytovat v případě, že byste zde chtěli strávit víc než jeden den. K dispozici je několik chatek nebo si můžete přinést stan.
Reklama