K nejhezčím místům v Česku patří v zimě i v létě bez pochyb Šumava. Rozlehlá krajina zde nabízí nespočet turistických cílů, které stojí za to vidět. Dnes vás zavedu do horské osady Bučina, v jejíž těsné blízkosti najdete i památník železné opony.

Cíl Bučina

Bučina

Do zaniklé horské „vísky“ Bučina, která byla založena v druhé polovině 18. století, se nejlépe dostanete ze šumavské Kvildy, a to po vyznačených turistických stezkách. Holdujete-li pěší turistice, doporučuji všem poznávací okruh Kvilda - Pramen Vltavy - Bučina - Kvilda, který je celkově dlouhý necelých šestnáct kilometrů. Trasa je přístupná v každém ročním období a v létě je vhodná i pro cyklisty. V sezoně jezdí na Bučinu autobus z Kvildy, jinak je sem vjezd autem zakázán.

Bučina

V roce 1910 v Bučině stálo sedmatřicet domů a žilo zde 347 obyvatel převážně německé národnosti. Po odsunu Němců po druhé světové válce osada zanikla. Dnes zde kromě kapličky z roku 1992 najdeme turistické odpočívadlo s řadou informačních tabulí a překrásným výhledem přes Knížecí Pláně na jižní část Šumavy. Při dobré viditelnosti lze odtud spatřit i Alpy.

Bučina

Železná opona Bučina

BučinaBučina

V těsné blízkosti Bučiny a kousek od německých hranic se nachází památník železné opony, kam vás dovede asfaltová cesta. Je to asi stometrový udržovaný úsek s ostnatým drátem, strážní věží a informační tabulí. Signální stěna zde byla zhotovená v roce 2008, jako připomínka toho, jak vypadala skutečná železná opona na československé západní hranici, kterou od roku 1951 začal budovat totalitní komunistický režim.

Bučina

Určitě vám bude běhat mráz po zádech, až si přečtete, jak krutě zde lidé při útěku přes státní hranici umírali. Mnozí z nich byli zabiti elektrickým proudem, v drátech se nacházelo vysoké napětí od tří tisíc až do šesti tisíc voltů, jiní byli bez milosti zastřeleni, další zatčeni a dlouhá léta vězněni. Kromě toho, že se zde něco zajímavého dozvíte, pokocháte se i přenádhernou přírodou.

Bučina

 

Čtěte také:

Reklama