Nad rovinou, která se táhne od Mohelnice k Olomouci, stojí v bruntálském okrese jeden z nejhezčích hradů severní Moravy – Sovinec. Rozsáhlý hradní komplex vznikal postupně přestavbami a přístavbami od 14. do 17. století.

Trocha historie
Založen byl před rokem 1348 příslušníky rodu Hrutoviců – bratry Vokem a Pavlem ze Sovince. Z té doby pochází původní hradní jádro s válcovitou věží a hradebním oválem. Páni ze Sovince příslušeli ke starým moravským šlechtickým rodům. Historie hradu byla velmi pohnutá. Hradní páni patřili k husitským přívržencům, proto jejich panství zpustošili v roce 1474 Uhři, na Sovinec si ale netroufli. V 16. století byl hrad renesančně upraven a mohutně opevněn (polygonální dělová bašta, opevnění zvané Kočičí hlava, barbakán s dnešní první branou).

Od roku1624 byl hrad majetkem řádu německých rytířů, který zde v letech 1627–1643 vybudoval rozsáhlé barokní opevnění (bastiony a bašty, předsunutá věž). Za třicetileté války padl hrad dvakrát do rukou Švédů. Když bylo v 80. letech 17. století zažehnáno turecké nebezpečí, ztratil hrad strategický význam a začal chátrat. Řád o údržbu hradu nejevil valný zájem, většinu statků přestěhoval do pohodlnějšího zámku v Bruntále. Až v roce 1903 dal velmistr řádu Evžen hrad částečně opravit a jednoduše vnitřně vyzdobit.











Ve 40. letech 19. století sídlil na hradě řádový seminář a od roku 1867 lesnická škola. Za války zde bylo vězení pro francouzské vojáky a poté posádka speciální jednotky SS. Po jejím odchodu v roce 1945 hrad z neznámých příčin Sovinec vyhořel. Nyní je otevřen a postupně tu probíhají rekonstrukční práce.

Co můžete vidět
Návštěvníkům hradu jsou zpřístupněna 1.–5. nádvoří a dále takzvaný Horní hrad (nejstarší část hradu) s vyhlídkovou věží s výhledem do překrásné krajiny sovineckého přírodního parku. V bývalých konírnách jsou instalovány expozice Lesnické školy na Sovinci a expozice drobností z historie hradu, v purkrabství je umístěna expozice cínu a zbraní, ve vyhlídkové věži, v Jižním paláci a na hradních nádvořích se konají výstavy, v Boskovickém paláci se nachází lapidárium. Na nádvoří byli umístěni dravci.











Kdy vyrazit
Hrad je v dubnu a říjnu otevřen pouze o víkendu – od 9.00 do 17.00 hodin. V letní sezóně (od května do září) lze Sovinec navštívit ve stejnou dobu, ale už po celý týden kromě pondělí. Plné vstupné pro dospělé je 60 Kč, za snížené (děti, studenti, důchodci) zaplatíte polovic.

Prohlídky se konají s průvodcovským výkladem k historii. Mimo běžnou prohlídku i při akcích. V případě kulturní akce je vstupné navýšené. Na hradě jsou pořádána zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou zde také prezentována tradiční řemesla.

NENECHTE SI UJÍT: O víkendu 19. a 20. dubna proběhne v areálu Sovince akce nazvaná Poslechněte, co se stalo! Návštěvníci hradu budou mít možnost seznámit se s tradicemi a zvyky provázejícími vítání jara, poznají stará řemesla a tehdejší dobovou hudbu.

Reklama