V pořadí IV. ročník festivalu Hračkobraní začal ve středu dopoledne na zámku v Kamenici nad Lipou. Agentuře Mediafax to řekla hlavní organizátorka akce Alena Kůrková.

Slavnostní fanfáry tří trubačů z okna prvního patra zámku zahájily největší festival hraček v Česku. Letos čeká v 19 sálech zámku na návštěvníky přes tisíc hraček, divadelní pohádky a soutěže. „Novinkou pro letošní rok jsou například hračky z kůže, k vidění jsou vybrané maturitní práce studentů uměleckoprůmyslové školy v Opavě, obor hračka nebo textilní pohádkové postavy výrobního dtužstva Moravská ústředna. Návštěvníci mohou vidět také nejlepší hračky za uplynulý rok oceněné titulem Správná hračka,“ uvedla Kůrková. Přes stovku unikátních exponátů ze své sbírky přivezl také největší český sběratel hraček František Kyncl ze Slaného.

„V areálu zámku i na jeho zahradě, kde vyrostl velký divadelní stan, čekají na děti každý den čtyři divadelní pohádková představení. Probíhat budou i soutěže o hračky, děti si mohou vyrobit hračky vlastní,“ doplnila pořadatelka.

V pátek a sobotu čeká na děti strašidelná sluj a kašpárek Matěje Kopeckého. V sobotu také dostane ocenění devět výherců soutěže Moje nejoblíbenější hračka určené dětem do 15 let, které měly za úkol vlastnoručně vyrobit hračku. V neděli, poslední den festivalu, pak zakončení v podobě dětské obdoby pěvecké soutěže SuperStar.

Festival, který hned na úvod navštívila zhruba tisícovka lidí, potrvá do 12. července. Jeho kompletní program je na adrese www.hrackobrani.cz.

Reklama