Pro všechny milovníky dobrodružství, českých hradů a pro příznivce trampování, toho zimního především, proběhne o víkendu zajímavá akce. Nocování na zřícenině hradu Lichnice.

lichnice

Google maps: Pro zobrazení mapy klikněte na obrázek.

Pokud ráda navštěvujete české hrady, jistě víte, že na začátek další sezony si budete muset ještě pár týdnů počkat. Do té doby zůstanou zavřené. Až na pár výjimek. Některé hrady zcela mimořádně otevřou své brány k zimním prohlídkám. Hodně speciální program nabízí také hrad Lichnice.

Milovníci turistiky, kterým v žilách koluje trampská krev, se sem vydají na tradiční zimní táboření první víkend v únoru. Tato tradice se na zřícenině hradu Lichnice udržuje už 38 let.

Pro cestující rodiny s malými dětmi máme dobrou zprávu. Speciální program si budou moci užít i ti, jež se rozhodnou raději přenocovat v teple domova.

lichnice

Hned dopoledne od 10.00 si budete moci poslechnout vyprávění o historii hradu a navštívit hradní sklepení, v němž zimují netopýři. Organizátoři mysleli na děti, ty si budou moci například zastřílet z luku. Pak už se můžete třeba ohřát i u táboráku, opéct si buřty a zazpívat s kytarou. Vytrvalci, kteří zůstanou až do rána, se budou moci zapsat do pamětní knihy.

Něco o hradu Lichnice

Hrad je ve vlastnictví nedalekého města Třemošnice na Chrudimsku. Ve 13. století jej postavil Smil Světlický. Původní název hradu je Lichtemburk. V době husitských válek o něj bojovaly obě strany. Na konci 15. století král Vladislav II Jagelonský daroval panství Mikuláši Trčkovi z Lípy. Tím se odstartovala pro hrad velmi příznivá doba. Trčkové hrad zvelebovali a rozšiřovali až do roku 1637, kdy převzal celé panství císař Ferdinand II., a umístil zde vojenskou posádku. Na konci třicetileté války byl ovšem vydán rozkaz hradby zbourat. A rozkaz byl vykonán. Od té doby hrad pustl.

 

foto zdroj: kudyznudy.cz

Reklama