poděbrady

Jsou-li oblíbeným cílem vašich cest lázeňská města, nasedněte někdy do vlaku a vyjdete se do Poděbrad. Město leží v polabské nížině necelých 50 kilometrů východně od Prahy a se svou nadmořskou výškou 190 metrů se řadí mezi nejteplejší místa v republice.

Poděbrady mohou návštěvníkům nabídnout nejen své lázně, ale i mnoho památek a příjemných zákoutí k romantickým procházkám.

Lázně

poděbrady

Místní lázně využívají nejčastěji dospělí pacienti s chorobami srdce a cév, po operacích ischemické choroby srdeční a srdečních chlopní, po operacích žil, po transplantacích srdce a jiných srdečních operacích. Také se tu léčí lidé po prodělaném infarktu, s vysokým krevním tlakem, kardiomyopatiemi, vrozenými či získanými srdečními vadami, ischemickou chorobu dolních končetin, stavy po zánětech žil, chronické žilní a lymfatické choroby.

Léčivá voda a příjemný park

poděbrady

Jak jistě víte, tam, kde jsou lázně, je také léčivý pramen. V našem případě je to známá minerálka Poděbradka. A za čerstvou poděbradkou nemusíte chodit daleko. Její pramen totiž vyvěrá na okraji parku na náměstí T. G. Masaryka hned vedle vlakového nádraží.

V tomto parku byste se měli zdržet o něco déle, protože kromě léčivého pramene tu najdete také rozličnou bujnou vegetaci, osvěžující fontány a vodotrysky a v neposlední řadě také kolonáda prof. Libenského a Lázeňská kolonáda. Je to příjemné místo nejen pro lázeňské pacienty a návštěvníky města, ale i pro místní, včetně maminek s dětmi. S trochou štěstí byste mohli narazit na hudebníky, kteří tu čas od času vystupují.

Z parku za památkami

poděbrady

Z parku se vydejte ulicí Divadelní, která vás zavede na nejstarší místo Poděbrad. Jmenuje Jiřího náměstí. Dvě nejzajímavější věci tohoto místa jsou bezesporu socha krále Jiřího z Poděbrad a Mariánský sloup, který byl vztyčen roku 1765 na památku obětem moru. Za zmínku stojí také renesanční budova Městské knihovny.

Hned u náměstí stojí poděbradský zámek. Původně raně gotický hrad byl založen ve 12. století. Prošel mnoha úpravami, současnou podobu mu vdechla Marie Terezie. Na nádvoří se nachází Muzeum Jiřího z Poděbrad. Ve sklepních prostorách si můžete prohlédnout různé archeologické nálezy, jako kamenné dělové koule a zbytky starých lodí.

Pod zámkem máte vlastně dvě možnosti. Jít se vykoupat do blízkého koupaliště, anebo se vydat naučnou stezkou doplněnou několika informačními tabulemi podél břehu Labe až k jeho soutoku s Cidlinou.