krokodýl

Přemýšlíte, kam vyrazit s rodinou na výlet? Plánujete něco naučného a přitom zábavného? Zajeďte si do botanické zahrady v pražské Tróji. Ve skleníku Fata Morgana právě dnes začíná unikátní výstava.

Plastoví vetřelci v bujné vegetaci! Tak by se dala charakterizovat připravovaná výstava Veroniky Richterové zasazená do všech klimatických pásem tropického skleníku Fata Morgana, od vlhkých zákoutí tropických deštných lesů, přes mlžná horská úbočí až po vyprahlou mexickou poušť.

Vodě odolné plastiky z pet lahví budou číhat nejen na vodní hladině, ale i na dně jezírek. Plastová zvířata a květiny se snoubí s živou přírodou v nečekané symbióze, a proto nebude snadné všechna objevit. Bude potřeba pozorně se rozhlížet, co se skrývá v houštinách, bedlivě pátrat v podrostu, v úžlabí listů nebo v korunách stromů.

Dominantou výstavy PET TROPICANA a také jejím maskotem je statný krokodýl, jehož svalnaté tělo je utvořeno z více než 170 pet lahví. Některé z nich jsou uzavřeny víčky, a tak se tento přes tři metry dlouhý netvor lehce udrží na hladině, kde zdánlivě netečně odpočívá. Ve skutečnosti bedlivě registruje každého návštěvníka.

Za zmínku stojí také pozoruhodný východoaustralský pták lemčík hedvábný. Lemčík si místo hnízda staví z větviček pracné loubí. Samičku láká tím, že sbírá všemožné předměty modré barvy a zdobí jimi okolí své domácnosti. Tím si získal i srdce autorky výstavy, která mu s pocitem sběratelské spřízněnosti touto plastikou vzdává poctu. Pokud si myslíte, že najít modré plastové hnízdo v podrostu nížinného deštného pralesa skleníku je hračka, zajeďte si vyzkoušet hledání na vlastní kůži.

Z další pozoruhodné plastové zvířeny se představí například hejno kaloňů, dikobrazi, pásovci, motýli, chameleon a dalších více než padesát exponátů.

dikobraz

Sochařka Veronika Richterová (1964) zpracovává kromě klasických materiálů i různé netradiční, které jí dovolují experimentovat. Vytvořila například řadu rozměrných smaltovaných plastik z ohýbaného plechu, věnovala se malbě a keramickým mozaikám. Je autorkou bronzových plastik Sedmi surikat a lachtana Gastona v pražské zoo a spoluautorkou Chodníku slávy u jejího vchodu. Posledních  šest let se věnuje dobrodružné práci s petlahvemi , kterou nazývá PET-ART.  V Praze ji představila na dvou autorských výstavách - Cihlář, Richterová: Zvěrstvo (Uměleckoprůmyslové museum, 2007) a V petu tváře ( Galerie Česká centra , 2009)

 

Otvírací doba výstavy

Únor: úterý – neděle 9–16 h
Březen: úterý – neděle 9–17 h
Duben: úterý – neděle 9–18 h
Květen: úterý – neděle 9–19 h

Od 1. do 5. 3. je skleník z provozních důvodů uzavřen!

Vstupné

120 Kč dospělí
60 Kč děti 6–15 let, studenti (do 26 let), důchodci do 70 let
1 Kč důchodci nad 70 let (po prokázání osobním průkazem)
zdarma děti 0–5 let, ZTP, ZTP průvodce
300 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + děti 6–15 let)

Reklama