Letošní zima pomalu vyklízí pole, ve městech jsme si sněhu příliš neužili, a tak se o tomto víkendu nabízí jedna z posledních příležitostí ještě vyrazit do hor za zimními radovánkami. Přitažlivým tipem je krkonošská Pec pod Sněžkou. Vzhledem k tomu, že má na horách sněžit a teplota se v Krkonoších bude pohybovat v rozmezí od jednoho do sedmi stupňů Celsia, mohl by se výlet vydařit.


Pec pod Sněžkou (769 m n. m.) spolu s dříve samostatnou Velkou Úpou, která je nyní její součástí (od r. 1987), patří mezi největší a nejznámější rekreační střediska v Krkonoších. Zástavba je zčásti rozseta po horských stráních, ponejvíce je však soustředěna do dvou údolí.


Pec pod SněžkouRozkládá se v překrásné přírodě mezi okolními vrcholky Černé hory, Jeleního vrchu, Liščí a Studniční hory a Sněžky, v údolí řeky Úpy, které je zakončeno překrásným ledovcem, přemodelovaným Obřím dolem, a v údolí Zeleného a Lučního potoka, 24 km severozápadně od Trutnova.


Město Pec pod Sněžkou je jedním z nejvýznamnějších horských středisek zimní, ale i letní rekreace. Vděčí za to právě své poloze mezi nejvyššími krkonošskými vrchy, krásným přírodním scenériím Krkonošského národního parku a v neposlední řadě také vhodným lyžařským terénům.


Kaple Panny MariePec pod SněžkouZ historie
Název města souvisí se založením pecí na tavení železných, arzénových a měděných rud, které se těžily v Obřím dole již v 16. století a byly uzavřeny v roce 1876. K nejzajímavějším turistickým atrakcím Pece patří kaple z 19. století, expozice Krkonošského muzea v Obřím dole a naučná stezka Východní Krkonoše.


Oblíbeným cílem pěších turistů jsou přírodní rezervace Obří důl, Horní a Dolní vodopád Úpy v údolí mezi Sněžkou a Studniční horou či hřebenové rašeliniště Úpská rašelina mezi Luční a Obří boudou.


Od roku 1928 je Pec pod Sněžkou propojena pravidelnou autobusovou dopravou se Svobodou nad Úpou. V roce 1949 byla dána do provozu sedačková lanová dráha z údolí Úpy přes Růžovou horu na Sněžku.


Snezka (Postovna, kaple sv. Vavrince a Polska chata)Současnost
Zásadní význam pro obec má především turistický ruch. Ve městě žije trvale přes 610 obyvatel, ovšem kapacita ubytovacích zařízení je 8 500 lůžek. Ve službách s turismem spojených pracuje většina zde žijících obyvatel.


Nejvyhledávanějším místem v létě je bezesporu nejvyšší hora ČR Sněžka (1602 m), na kterou je možno se vyvézt visutou sedačkovou lanovkou, v zimě ovšem návštěvníci Pece hledají odreagování na tamních sjezdovkách.

Reklama