pavlino

Nedávno jsem jako vám doporučovala jako dobrý tip na výlet Tiské stěny. A na severu Čech ještě chvíli zůstaneme. Dnes ale sejdeme ze skal do údolí. Konkrétně do Pavlínina údolí.

Pavlínino údolí je asi 3,5 kilometru dlouhý kaňonovitý útvar mezi Studeným, Rynarticemi a Jetřichovicemi v okrese Děčín. Úzké a místy až 120 metrů hluboké údolí nabízí podívanou nejen pro oko estéta, ale téžpro oko přírodovědce. Najdete zde pískovcové skály porostlé borovicemi, olše, smrky, jasany i vrby a mnoho dalších rostlin, z nichž některé jsou dnes vzácností. Při troše štěstí můžete narazit také na vzácnou zvířenu, jmenujme alespoň kamzíky horské, mihule potoční a pstruhy potoční, vydry říční, ledňáčky říční anebo čápy černé. Proto také bylo Pavlínino údolí v roce 1993 prohlášeno za přírodní rezervaci.

pavlino

Na západním konci údolí u Jetřichovic najdete Grieselův rybník, dříve nazývaný Pavlínino jezero, a opodál stojí bývalý Grieselův mlýn, první zmínky o něm pochází ze 17. století a v 19. století byl přeměněn na přádelnu nití, ta byla v provozu ještě v roce 1905. Poblíž najdete skalní výklenek označovaný jako Rusalčina jeskyně. A nad údolím naproti mlýnu se tyčí asi 80 metrů vysoký Grieselhorn .

Svoje zážitky z výletu do údolí nám poslala i čtenářka Vlaďka006, která se rozhodla tuhle trať zdolat s kočárkem. Povedlo se?

Do údolí s kočárkem

pavlino

Původně jsme chtěli jet na doporučení manželova kolegy do Dolského mlýna. Prý tam vede asfaltová cesta, je to krásná procházka s kočárkem. Start trasy je od vlakového nádraží v Jetřichovicích. Rozhodli jsme se ale pro naše oblíbené: „Uděláme si zkratku. Je to sice delší, ale zato horší cesta.“ Takže, do Dolského mlýna ano, ale přes Pavlínino údolí. Je to jen pěší výlet, potkali jsme značku zákaz vjezdu cyklistům, tak asi je to fakt jen pro pěší.

No a jak se do Pavlínina údolí dostat? My jeli směrem na Děčín. Z Děčína na Českou Kamenici, z České Kamenice směrem na Kunratice, z Kunratic do Rynartic, projeli Rynarticemi až do obce Studený, kde jsme bezplatně parkovali u nástěnné mapy s turistickými trasami.

Vydali jsme se Pavlininým údolím po červené. Je to velmi vhodná túra s kočárkem pro „drncací“ děti. Jede se skoro celou dobu po lesní cestičce pěkně opatřené různými výmoly, kořeny stromů, tu tam nějakým můstkem, přes který jsme kočár museli nést, protože jsme vybrali kočár docela široký a na můstek se nám nevešel, občas jsme narazili i na nějaký spadlý strom, jež nám zkřížil cestu, ale nás nic nezastaví, teda skoro nic. Alespoň jsme si procvičili svaly na rukách.

pavlino

Cesta je lemovaná z obou stran skálami. Nevěděla jsem, kam se dřív koukat. Celou cestu kolem nás šuměl pramen říčky Chřibská Kamenice, která tohle údolí vyhloubila. Tu a tam se v ní vesele cachtali pstruzi. Prý v této přírodní rezervaci žijí kamzíci. Mimo penzionu Kamzík jsme ale žádného nepotkali. Došli jsme až ke skále, po níž vedla červená trasa dál.

Síly jsme ještě měli, ale cesta vedla dál po skalních schůdkách na vrcholek souskalí. Po souskalí vedla ani ne půl metru široká pěšinka, tak jsme to otočili a šli zpět. Příště se vydáme po modré. Ta je s kočárkem schůdnější. Po modré se dá dojít až do Jetřichovic. Ale ještě před modrou trasou hodláme navštívit Dolský mlýn, tentokrát z nádraží České Kamenice. A na červenou se také vrátíme. Ale to buď až nám ratolest začne chodit, nebo až se rozhodneme strhnout si záda a nacpeme naše mládě do šátku nebo krosničky.

Znáte Pavlínino údolí?

Reklama