Nechte se vtáhnout do krásné přírody našeho nejmladšího a nejmenšího národního parku. NP Podyjí nabízí bezpočet možností, jak příjemně strávit prodloužený víkend či celou dovolenou. Dnes se zaměříme na pěší turistiku.

Vydáme se po Pašerácké stezce, jež se vine vysoko nad řekou Dyjí a dovede nás až do Vranova nad Dyjí (cca 8 km). Zde si dáte výborné kafíčko a vyrazíte zpět buď stejnou cestou, nebo si ji můžete zkrátit tajnou zkratkou, kterou vám prozradíme...

Kde začít? Zaparkujte na označeném parkovišti u Čížova. Do obce je to kousíček...

NP Podyjí

Tam si také můžete dát v hospůdce pivečko nebo Kofolu...

NP Podyjí

S jídlem počkejte raději do Vranova. Ceny jsou tu totiž zbytečně pražské, ale pivo dobré...

NP Podyjí

Pak pokračujte do návštěvnického střediska Správy NP Podyjí v Čížově, kde si lze zakoupit suvenýry, posedět venku u občerstvení a využít jejich toalety.

A není od věci zde zavzpomínat na naši neblahou historii prostřednictvím zbytků železné opony...

Návštěvnické středisko Správy NP Podyjí v Čížově

A pak už se vydejte po červeně značené cestě, zprvu asfaltové, ale nelekejte se... je to jen kousek. Na rozcestí se dejte kolmo doprava.

na Vranov

A na další stránce už začíná slibovaná příroda


NP Podyjí

Tak se nezapomínejte podívat také občas vzhůru...do korun úžasných stromů.

NP Podyjí

Ale zároveň i pořád pod nohy, protože místy se stezka opravdu hodna svého názvu - aspoň já si představuji, že se slovem pašerácká se pojí dobrodružství.

  • Pozor: Cesta tedy není vhodná, pokud máte nějaké pohybové omezení, kočárek, případně malé dítě. Místy je nutno jít přes kameny a jde se opravdu těsně kolem srázu dolů.

NP Podyjí

Také na kolo zde zapomeňte. Ačkoliv to není cyklistická trasa, vždy se najde pár snaživců, kteří tudy prostě „potřebují“ projet.

  • Poznámka: Cestou lze ještě navštívit například ledové sluje, ale osobně doporučuji příliš nezastavovat a neodbočovat, aby zbyly síly na cestu zpět.

NP Podyjí

Cesta je velmi dobře značena...

NP Podyjí

A vybavena několika informačními panely.


NP Podyjí

Poslední úsek se jde těsně kolem vody, tak nezapomeňte přibalit repelent, který je dobré mít ostatně během letních měsíců všude v přírodě. Stejně tak nějaký přípravek na zklidnění kůže po případném štípanci (tee trea oil, fenistil).

NP Podyjí

A pak už stačí přejít tento pěkný most a brzy se vám naskytne pohled na zámek Vranov nad Dyjí. Jeho návštěvu si necháme na jindy, abychom se stihli vrátit do setmění, a pokračujeme do slíbeného restauračního zařízení s tím kafíčkem... Zdálky vypadá jako parník. A nachází se přímo v centru Vranova vedle Zámeckého hotelu.

NP Podyjí

Jak již bylo řečeno, při cestě zpět se můžete nechat vést označením nižší kilometráže a vrátit se po kratší cestě. Není to tajné, jen jsem žertovala...

Budete chvíli stoupat do velkého kopce a pak se napojíte na cyklistickou trasu. Ta sice není tak klidná, ale zase se můžete pokochat novými pohledy...

NP Podyjí

No není to nádhera?

NP Podyjí

Přeji pěkný výlet a šťastnou cestu.

Přečtěte si také:

Reklama