Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění.

shutterstock-116164459.jpgFoto: Shutterstock

V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snažíme veřejnosti představit jiným způsobem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem.
 
Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Tradičně můžete navštívit Květnou a v Kroměříži. Komentovaná prohlídka proběhne v Buchlovickém zámeckém parku, Lednickém zámeckém parku či ve Valtickém zámeckém parku. V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici budou probíhat prohlídky Tematických zahrad – Labyrint přírody a ráj zahrad. Zajímavý jistě bude i program v zahradách Trojského zámku. 

shutterstock-286362761.jpgFoto: Shutterstock

Přírodní zahrady, z.s. ve svých ukázkových zahradách představí ekologický způsob zahradničení a podělí se s návštěvníky o zkušenosti s tímto způsobem péče o zahradu. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích. Novinkou mezi přihlášenými jsou květinové farmy (Kveteto,Floratorium Velká Černá, Květinová farma v javorové aleji). 

Svátek otevírání zahrad má kořeny ve Velké Británii v roce 1998 a připadá vždy na druhý červnový víkend.

Reklama