Ilustrační obrázekPočasí zatím ještě moc výletům do přírody nenahrává, ale od dubna se už opět otevřely brány českých hradů a zámků. Ke skvostům, které stojí za zhlédnutí, patří architektonicky významný rokokový zámek v Nových Hradech na Chrudimsku v Pardubickém kraji.

Zámek, označovaný za „České Versailles“ nebo „Malý Schönbrunn“, je působivě zasazený do malebné krajiny na okraji přírodního parku v údolí Krounky a Novohradky. Patrový zámek obdélníkového půdorysu má střední rizalit a dvě postranní křídla spojená terasou, která odděluje čestný dvůr. Do zámeckého areálu se vstupuje monumentální bránou.

V přízemí zámku je rozlehlá vstupní hala, z níž vedou samostatná schodiště do každého křídla. Nad ní je v prvním patře zdobený hlavní sál, který dominuje zámeckému interiéru.

V zámecké galerii si návštěvníci mohou prohlédnout stálou expozici historického nábytku. Zámecký areál doplňuje špýchar, francouzská zahrada se správními budovami a anglický park, kterým lze dojít ke zřícenině hradu, z kterého se dochovala část hradby, zeď paláce a terénní nerovnosti.Historie
Na místě gotické tvrze nechali Kostkové z Postupic postavit v polovině 15. století hrad, který sloužil k ochraně jejich panství. Hrad byl však vážně poškozen za třicetileté války a pak už nebyl nikdy obnoven.

V roce 1773 získal panství Jan Antonín Harbuval de Chamaré, který použil materiál z hradu k výstavbě velkolepého zámku. Výstavba zámku proběhla v letech 1773–1778 podle projektu Josefa Jägera. Kolem roku 1940 bylo hradní návrší upraveno na park a doplněno altánem a studnou.

 

Od roku 1997 probíhá rozsáhlá zámecká rekonstrukce, soukromí majitelé postupně mění zámek ve společenské, kulturní a turistické centrum regionu.

Až do konce května můžete zámek navštívit vždy o víkendu od 10 do 16 hodin, od června do září ve stejnou dobu denně, včetně pondělí. Dospělí zaplatí osmdesátikorunové vstupné, snížené vstupné pro děti od šesti let, studenty a seniory je o třicet korun levnější.

Reklama