Jen několik desítek kilometrů směrem na Vídeň, se za hranicemi Slovenska rozprostírá v Evropě jedinečná, chráněná oblast lužních lesů. Národní park Dunajské luhy (Donau-Auen), měl v loňském roce dvacet let. Jakousi pomyslnou vstupnou branou je zámek Schloss Orth – Návštěvnické centrum národního parku v obci Orth an der Donau. Odtud je jen na skok do krásné přírody dunajských luhů. Životadárnou mízou národního parku je asi 36 km dlouhý úsek volně plynoucího Dunaje.

Unikátní přírodní učebnice

Dunajské luhy

Dunajské luhy

Národní park Dunajské luhy je evropským unikátem, protože v dnešní době je přímo nemožné, aby se podařilo zachovat takový kus přírody mezi dvěma velkými městy jakými jsou Bratislava a Vídeň. Národní park se svým fantastickým světem zvířat a rostlin nabízí nezapomenutelné zážitky u pozorování přírody a zve na procházky s průvodcem (k dispozici jsou i slovenští průvodci a informační tabule a brožury ve slovenském jazyce). V dunajských luzích má své místo více než 700 druhů rostlin, 30 savců a 100 bahenních ptáků, 8 plazů a 13 druhů obojživelníků, tisíce malých druhů hmyzu a 50 druhů ryb. S fascinujícím světem dunajských luhů se můžou návštěvníci seznámit na multimediální výstavě na zámku Schloss Orth (jen 35 km od Bratislavy): „DonAUräume“ (je i ve slovenštině). Prezentuje národní park od jeho vzniku až po současnost.

Dunajské luhy

Máte možnost seznámit se s přírodou dunajských luhů na vlastní kůži. Žijí zde zvířata a rostou rostliny ve svém přirozeném prostředí. Na zámeckém ostrově u zámku najdete například sysly, evropskou želvu bahenní, různé druhy hadů, kvetou tady vzácné vodní rostliny, divoké květy... V prosklené pozorovatelně pod vodou můžete sledovat ryby dunajských ramen, mušle a kraby v jejich přirozeném prostředí. Různá stanoviště na ostrově, kde se hodně dozvíte, doplňují nabídku pro malé i velké.    

Dunajské luhy

Dunajské luhy

Nationalpark – Lounge: nové, interaktivní infocentrum národního parku nabídne nové pohledy na přírodu dunajských luhů. Pro návštěvníky je k dispozici zdarma v Centru národního parku - v zámku ORTH (schlossORTH Nationalpark-Zentrum), v obci Orth/Donau. Nabízí  zároveň i příjemné posezení u kávy i malé občerstvení.

Dunajské luhy

„Slovenské dny“ v Národním parku v roce 2017

  • Mimořádná nabídka pro návštěvníky ze Slovenska v termínech: 25. března, 14. dubna, 17. dubna, 1. května, 8. května, 20. května, 3. června, 17. června, 5. července, 29. července,  12. srpna, 29. srpna, 1. září, 15. září, 7. října, 21. října a 1. listopadu 2017  (v době slovenských státních svátků a vybraných sobot) v návštěvníckém Centru národního parku (schlossORTH), Orth an der Donau (jen 35 km od Bratislavy!)
  • Prohlídka výstavy „DonAUräume” (tematika NP) se slovenským průvodcem, informační materiál ve slovenštině. Začátky prohlídek ve slovenštině: v 10.30, 11.30, 13.30, 14.30, 15.30 a v 16.30. Místo setkání: zámek (schlossORTH) - vstupní hala, délka prohlídky s průvodcem : cca 1 hod. Ve vstupném je zahrnuta i individuální prohlídka vyhlídkové věže, ostrova se zámkem a  podvodní pozorovatelnou (plán s popisem jednotlivých stanovišť obdržíte též ve slovenském jazyce u vstupu). Celková délka pobytu: min. 2,5 hodiny.

Dunajské luhy

Dunajské luhy

Slevněné vstupné v těchto dnech: až 20% v porovnání s běžnými cenami!

Celková výška vstupného:

  • dospělý: € 8,80
  • dítě a mládež od 6 do 19 let, student: € 4,80
  • rodinná vstupenka (2 dospělí, 2 děti): € 18,40
  • Přihlášení dopředu v uvedené dny není nutné.

Otevírací  doba a informace:

Informační centrum Národního parku schlossORTH

  • 21. března až 30. září 2017 denně  9 až 18 hod.
  • 1. října až 1. listopadu 2017 denně 9 až 17 hod.

Více informací ve slovenském jazyce najdete na: www.donauauen.at/slovenskýjazyk

schlossorth@donauauen.at (komunikovat můžete i ve slovenštině)