radhost

Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, máte ráda turistiku, chcete obdivovat krásu Beskyd a přiučit se něco nového o pohanské mytologii, vyrazte si na Radhošť za bohem slunce, hojnosti a úrody – Radegastem.

radhostRadegasta možná znáte z etikety stejnojmenného piva, ale dnes bude řeč o skutečné třímetrové několik tun vážící soše slovanského boha. Radegast působí opravdu majestátným dojmem. Má tělo mužské, tvář jako lev, hlavu s přilbicí v podobě býčí hlavy s rohy, v pravé ruce drží roh hojnosti, v levé sekeru.

Socha je po dlouhá desetiletí nezaměnitelným symbolem hory Radhošť v Beskydech. Přesněji řečeno, naleznete ji v sedle pod tímto kopcem přesně v polovině cesty z Pusteven na Radhošť v nadmořské výšce 1 105 m. Nemusíte se bát, že v beskydských lesích zabloudíte. Obvykle tu bývá docela plno.

K soše Radegasta vyrazte právě z Pusteven. Můžete si tu v infocentru koupit mapu, obrázky a různé suvenýry včetně malých sošek Radagasta. Přímo k bohu hojnosti vás odsud zavede modrá turistická značka a zároveň evropská dálková trasa E3. Celá trasa je dobře přístupná a terén nenáročný. Až k soše půjdete širokým chodníkem nebo cestou.

Až budete na místě, zkuste sochu kolem dokola obskákat po jedné noze. Prý by se vám mělo splnit přání. Alespoň to tvrdil náš průvodce. Možná se ale jenom snažil zabavit neposedné děti. :-)

Něco málo z historie

Než se vydáte na cestu, prozradíme vám pár věcí z Radegastovy minulosti. Podle historických pramenů není tento bůh mezi pohany rozšířen, uctívali jej pouze Slované v okolí Baltského moře. Jak se tedy dostal na Radhošť, není známo.

radhostZa dávných dob tu prý stávala zlatá socha. Ale po příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje tito dva šiřitelé křesťanské víry sochu svrhli a na jejím místě postavili kříž. Socha však nadále zůstávala v podzemním chrámu na Radhošti a prý dál mluvila a věštila budoucnost. Tolik k pověstem.

Novodobější historie je však neméně zajímavá. První kamenná socha Radegasta byla na podstavec posazena roku 1931. Při prvním pokusu dopravit sochu na místo uvízlo auto v zatáčce a druhý den ho muselo tahat tucet koní. To bylo doprovázeno bouřkou, při níž blesk zabil jednoho z vojáků, kteří u Radegasta drželi stráž. Nakonec se socha na své místo dostala. A byla tam až do roku 1996, kdy do ní uhodil blesk.

Roku 1998 byla původní sochu z betonu a žulové drti, která špatně odolávala vlivům počasí, nahradila přesná kopie z přírodní žuly, která je mnohem odolnější. Zrestaurovaný originál najdete v budova radnice města Frenštát pod Radhoštěm.

Reklama