Kouzelná a magická Zelená Hora u Ždáru nad Sázavou Jana Blažeje Santiniho je jen jednou z mnoha překrásných barokních památek, které v české krajině tento výjimečný stavitel zanechal. Zvu vás na návštěvu další z nich. Jmenuje se Mariánská Týnice a svou nádherou předčí i mnohem slavnější a navštěvovanější historické památky.

Mariánská Týnice

Dala jsem si za cíl, že postupem času zmapuji všechny slavné Santiniho stavby. Na Zelené Hoře jsem už byla, druhá v pořadí měla být Mariánská Týnice. Proč právě ta? Čistě náhodou se nám „postavila“ do cesty, když jsme se s přítelem vypravili do Rabštejna nad Střelou, nejmenšího městečka v Čechách.

Mariánskou Týnici jsem znala jen z fotek a byla jsem zvědavá, jestli je tak nádherná i ve skutečnosti. Je. Svou výstavností si v ničem nezadá s barokními zámky, a dokonce si troufnu říct, že je v mnohém předčí. Kouzlo Santiniho staveb je zkrátka pověstné.

Mariánská Týnice

Tento obdivuhodný komplex bývalého cisterciáckého poutního místa stojí samostatně v krajině severního Plzeňska jako nepřehlédnutelný solitér. Věže kostela Zvěstování panny Marie vás vítají už zdálky. Hladina rybníka, nad níž se tyčí nádherně zrekonstruovaný objekt, jen násobí jeho monumentalitu a láká, abyste se u něj zastavili. Neodolali jsme, i když bylo krátce po zavírací době a ne zrovna teplé počasí. Ale i venkovní Mariánská Týniceprohlídka stála za to. Můžete zajet autem přímo k areálu a z bezprostřední blízkosti se kochat jeho nádherou.

Interiér kostela a muzeum, které sídlí v jednopatrové budově proboštství, už jsme bohužel nestihli. Snad až příště. Až pojedeme po stopách další Santiniho stavby. Třeba kláštera v Plasech, který leží jen několik kilometrů od Mariánské Týnice.

Takže, kdybyste náhodou nevěděli, kam na výlet, a pohybovali se po severním Plzeňsku, určitě si udělejte čas na některou z mnoha památek, které se tady nacházejí

Proč by mezi nimi neměla chybět právě Mariánská Týnice? Pokud vás nepřesvědčily moje ódy na její nádheru, tento víkend najdete ještě o několik důvodů navíc.

  • Muzeum letos otevřelo tři zcela nové části expozice.
  • V sobotu 21. 5. se od 10 hodin koná Májový den uměleckých řemesel a divadla. Můžete kouknout pod ruce zručným řemeslníkům, koupit si třeba nějaký jejich výrobek ať už k jídlu nebo jinému užitku, a k tomu si vybrat z bohaté nabídky programu pro dospělé i pro děti.
  • Bez zajímavosti jistě nebude ani nedávno otevřená výstava Keramické inspirace studentů Střední školy Horní Bříza, která se koná v refektáři muzea.
  • Více o Mariánské Týnici (otevírací doba, expozice, vstupné) najdete ZDE

Jak se tam dostanete? Klikněte si na mapu ZDE

Čtěte také:

Reklama