Naposledy jsem byla na zámku v Lednici se školním výletem. To byla krása! Maminky nám uvařily vajíčka na tvrdo, v lepším případě nasmažily řízky, naplnily termosky čajem a daly spolu s nezbytnou pláštěnkou do chlebníku. Cestou jsme to všechno zbaštili a vypili a s brebentěním vyrazily za nějakou tou kulturní památkou. Zámek Lednice byl jeden z nich.

lednice

Ale jak to tak chodí, nic z toho si nepamatuji. Ve školních letech nás spíš zajímaly všelijaké lumpárničky a klouzání ve filcových pantoflích než výklad paní nebo pana průvodce. Snad jen to typické lednické točité schodiště z jednoho kusu dřeva mi utkvělo v paměti.

Chrlič

Když jsem byla minulý víkend v Hodoníně, řekla jsem si, že by byla škoda se v Lednici nezastavit a doplnit si mezery ze školních let. Víte, co je legrační? Také máte pocit, že se všechny hrady a zámky s odstupem času nějak zcvrkly?  Že jsou mnohem menší, než si je pamatujeme z oněch školních výletů? O to roztomilejší a sentimentálnější dojem na mě dělají teď.

Skleník

Lednice mě přímo uchvátila. I když je zatím z velké části obklopena lešením a probíhá rozsáhlá rekonstrukce, je vidět, že se brzy vyloupne do pohádkové krásy. Před čím jsem si ale doslova sedla na zadek, byl obrovský skleník s překrásnou tropickou vegetací.

Skleník

Dovnitř jsem ale jen nahlédla, nechtělo se mi do vlhkého dusna, tím spíš, že krásné slunečné počasí přímo vybízelo k procházce voňavým a šťavnatě zeleným parkem.

Minaret

Park jste si mohli projít nejen jako pěší turista, ale i proplout po vodním kanálu na loďce s průvodcem, nebo romanticky jako princezny v kočáře taženým bělouši.

Dub

Na památku na Lednici jsem si nekoupila žádný suvenýr, ale malý sukulentík, který prý krásně modře kvete. Tak doufám, že u mě přežije alespoň tak dlouho jako vzpomínky na pěkný výlet do Lednice. Pokud jsem vás alespoň trochu namlsala a do Lednice se vypravíte, stavte se ještě ve Valticích.

Kolonáda

Je to z Lednice co by kamenem dohodil a jsou tam k vidění unikátní empírové stavby úžasně posazené do přírody.

Výhled

Z monumentální empírové Kolonády máte celou okolní krajinu jako na dlani.

Randez Vous

V lesním zámečku Randez Vous si můžete dát romantické rande. Když ne doopravdy, tak alespoň symbolicky.

V každém případě vám přeji stejně krásné zážitky, jaké jsem měla já.

Byla jste někdy v Lednici? Jak se vám tam líbilo? Nebyla? A pojedete se tam podívat?