Už jste někdy viděly, že by byl z hradní věže postavený kostel? Zní to zvláštně, nedovedla jsem si představit, jak to bude vypadat. Když jsme pak byli s rodinou na dovolené nedaleko Žulové, hned jsme se tam zajeli podívat.

Žulová je městečko v Rychlebských horách na severozápad od Jeseníku. Je to tak trochu zastrčený kout, kde není moc turistů, zato věcí a míst k vidění je tu hodně. Hned v Žulové najdete právě zmíněný kostel s hradní věží a také Boží horu, kde stojí poutní kostel Bolestné Matky Boží. A když už v tom kraji budete, udělejte si výlet třeba na zámek Jánský vrch v Javorníku, do jeskyní Na Pomezí nebo k Nýznerovským vodopádům.

text

My dnes ale zůstaneme u neobyčejného kostela sv. Josefa v Žulové. Nevím, jestli někde jinde existuje podobná stavba, u nás v republice určitě ne. Na tomto místě dříve stával středověký hrad Frýdberk (ostatně tak se město jmenovalo až do roku 1948), který byl postaven už před rokem 1290. Během třicetileté války byl hrad úplně zničen, část hradu byla vyhozena do povětří a zbytek dokonal požár, takže od roku 1642 byl hrad neobyvatelný. V 18. století sloužila budova jako pivovar, než ji v roce 1810 přestavěli na kostel. Věž kostela, která dnes slouží jako zvonice, je válcová a má hrubé neomítnuté zdivo, kostelní loď a ostatní části jsou z 19. století. Ke kostelu dnes vede od roku 1846 kamenný most, který nahradil dřívější dřevěný.

A proč byl ve Frýdberku vlastně postaven kostel, a ještě k tomu na místě hradu? Frýdberk byl povýšen na město a nechtěl patřit k farnímu okrsku vedlejší vsi Skorošice, takže usiloval o stavbu vlastního kostela. Jenže nebyly peníze... Teprve když vápenský mlynář Meisel daroval městu 1100 zlatých, mohlo se začít stavět, ale pod podmínkou, že kostel bude stát do roka, jinak měly peníze připadnout dobročinnému fondu. Biskup Jan Kristián Hohenlohe zase daroval městu pozemek bývalého hradu se zachovalou věží, aby byla stavba co nejlevnější. K věži pak byla přistavěna jednoduchá kostelní loď. Všechno se stihlo do roku 1810. Ještě později byl kolem kostela zřízen hřbitov a zeď.

A tak teď mají v Žulové ojedinělou stavbu. Podívejte se v naší FOTOGALERII (9 snímků):

Další zajímavé tipy na výlet:

Reklama