V Kittelově muzeu na Krásné můžete vidět čarodějné knihy, tajemnou pracovnu i expozici lidového léčitelství a expozici pravěkých seker z Kittelovska.

kittel

Kdo byl tajemný doktor Kittel?

Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704–1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje. Výborně léčil, přijímal pacienty až z daleké Vídně kittelnebo Prahy, staral se o místní šlechtu i chudé horaly. Císař Josef II. ho osobně navštívil v jeho domě. Léčitelovy úspěchy byly tak veliké, že se v Čechách o lidech na smrt nemocných říkalo „tomu ani Kittel nepomůže“. Ze soukromých peněz vybudoval nejen svůj obrovský dům zvaný „Burk“, ale i přilehlý kostel, školu či faru. Jeho současníci si neuměli Kittelovy léčebné úspěchy, bohatství a slávu vysvětlit jinak než tím, že doktor zaprodal svoji duši ďáblu.

Pokud se chcete dozvědět o doktoru Kittelovi více, navštivte Kittelovo muzeum. Nachází se v obci Krásná – Pěnčín, asi 5 km jihovýchodně od Jablonce nad Nisou. Vzniklo v domě č. p. 11, který leží mezi „Burkem“ a kostelem sv. Josefa. 

Interaktivní expozice je koncipována tak, aby zaujala návštěvníky každého věku. Nahlédnete do doby našich babiček z oblasti vaření, pečení, bylinkářství, vyšívání, praní nebo výroby skleněných šperků. Znalost léčivých bylinek si můžete ověřit v bylinkové zahrádce přímo před muzeem. V tajuplné Kittelově pracovně si můžete přečíst informační tabule o doktoru Kittelovi a jeho životu, o „Burku“ i o Kittelovsku. K nahlédnutí jsou zde magické knihy včetně repliky „Smržovského grimoáru“. Další část expozice je věnovaná škole našich předků a lidovým řemeslům.

Necelý kilometr od budovy Kittelova muzea probíhala v době kamenné (5 500 let př. n. l.) těžba a zpracování kamene na výrobu pravěkých sekerek. Ty byly tehdy významných obchodním artiklem po celé Evropě. V muzeu je sekerkám věnována samostatná expozice.

V prodejně muzea mohou návštěvníci zakoupit mnoho Kittelovských suvenýrů – medicinální vína a sirupy Kittl, turistické známky, magnetky, turistické vizitky, knihy o Kittelovi a další.

Kittelova pěšinka pro bosé nohy

kittel

Pěšinka připomínající tvar  (neuzavřené) ležaté osmičky je vysypaná kůrou, pískem, trávou, kameny, oblázky, dřevem, smrkovými větvičkami, jehličím i pilinami, ale i jehnědami, kočičkami, šiškami, kaštany i skořápkami, a protože Kittelovo muzeum se nachází na Pěnčíně, tak se zde dá projít i úsekem skleněných korálků. Trend bosé chůze je celosvětový a v souladu se zdravým životním stylem. Osahávání si nejrůznějších terénů bosým chodidlem  mohou být lidé lépe v kontaktu s terénem, se Zemí a poznat ´na vlastní chodidlo´ další rozměry chůze, které běžně nevnímáme. Týkají se  nejenom povrchu jemnosti, hladkosti, drsnosti, ale i různé teploty, podle toho, který terén se právě přechází. Kittelova pěšinka pro bosé nohy, stejně jako muzeum s sebou nese téma zdraví, uzdravování a blízký vztah k přírodě. Navíc všem návštěvníkům nabízí zážitek, který je může dál inspirovat k dalším i delším vycházkám přírodou, možná i bez bot, vždyť chodit bosu je zdravé a přirozené. Jak pravil zenový mistr Lin-čch´: „Zázrakem není chůze po vodě, ale chůze po Zemi.“

kittel

Kittelova pěšinka pro bosé nohy je volně přístupná.

Muzeum je otevřeno v letní sezoně od května do září. V květnu, červnu a září o víkendech, v červenci a srpnu denně.  Naposledy otevřeno na státní svátek 28. 9. Více informací lze nalézt na stránkách muzea www.kittel.cz.

Otevírací doba

Květen - Červen So - Ne 10:00 - 18:00  
Červenec - Srpen Po - Ne 10:00 - 18:00  
Září So - Ne 10:00 - 18:00  

V ostatních měsících, dle zájmu návštěvníků a meteorologických podmínek. V případě zájmu o prohlídku volejte tel. 602 175 116, 483 000 483.

Vstupné

Plné vstupné: 50,00 CZK
Zvýhodněné vstupné: 30,00 CZK
Rodinné vstupné: 110,00 CZK
Děti: 30,00 CZK
Studenti: 40,00 CZK
Senioři: 40,00 CZK