Vydejte se tentokrát se mnou za krásami Českého ráje. Za jeden den toho moc nestihneme, protože musím otestovat každou hospůdku, co mi přijde do cesty, ale kam spěchat, že? Jedeme přece na pohodu. A tak zbude čas i na kochání. Tohle totiž není země, to je zahrádka...

Pokud to nevíte, tak pro začátek bych měla vysvětlit, že onen MUŽSKÝ v titulku není žádný chlap z masa a kostí, ale čedičový vrch, který údajně pochází z třetihorní vulkanické činnosti (stejně jako třeba známé Trosky).

A i když se celý den budeme kolem něj točit, není ani v podstatě našim hlavním cílem, jen se mi líbil ten název článku s využitím jeho jména... A taky by váš mužský na takový výlet mohl slyšet. Budeme se totiž stále zastavovat, abychom se občerstvili. A všude tu mají dobré pivo!

Naše putování začíná nedaleko zříceniny Valečov. Pokud vezmete s sebou děti, budou nadšené. Prohlídka nezabere moc času, ale poskytuje bohatý prostor pro dětskou fantazii.

Valečov

Hrad byl částečně vytesán do pískovcových skal.

Valečov

Kam nás pohodlné schody zavedou?


Občerstvení první - Valečov

Zřícenina hradu Valečov se nachází nedaleko Mnichova Hradiště. Lze zcela pohodlně zaparkovat na prostorném parkovišti kousek od hradu, kde narazíte rovněž na vítací občerstvení. Tam se ale nezdržujte, moc aut, moc lidí, žádná romantika.

Těch pár kroků k hradu vám za to stojí, i když si třeba nesete svačinu z domova:

Valečov

Malé pivečko v podhradí si můžete dát zde. K dostání též turistické známky.

Valečov

Po prohlídce hradu jdeme dál...


Skalní byty Valečov

Kousek od hradu si prohlédneme skalní byty. Vznikly prý jako zimní tábor husitských vojsk a následně je využíval kdekdo. Tak co, jak se vám líbí 1 + 0?

skalní byty Valečov

Skalní byty se využívaly až do roku 1892

Český ráj

Podle kondice si dále vyberte jednu ze značených cest. K výběru poslouží například www.cesky-raj.info

My jsme si přes lesy namířili k hospůdce Pod kaštany v obci Příhrazy, která se nachází v areálu rekreačního střediska. A když se vám zde zalíbí, můžete se i ubytovat. Ceny jsou příjemně lidové. A protože vás pak třeba čeká výšlap jako nás, NATANKUJTE dostatečné množství tekutin (dlouho už nic nebude a navíc i ceny budou stoupat....)

Pod kaštany

Příjemné posezení venku i vevnitř, příznivé ceny, milá obsluha, prodej suvenýrů

A pak přijde stoupání a kochání...


Schody do nebe

Pokud jste se příjemně najedli a napili (ale samozřejmě ne příliš, to by se nám pak šlo velmi špatně), nebude vám chybět energie pro pořádný výšlap vzhůru.

Český ráj

A teď se můžete otočit a podívat, jak byl výstup náročný

Český ráj

Ale stálo to za tu námahu, že? Jsme jako v nebi.

A už se budeme jen kochat...


Český ráj

No řekněte, není to nádhera?

Na krásné vyhlídce

Poslední zastávka se jmenuje Na krásné vyhlídce. Tady už jsou ceny typicky turistické, ale jejich palačinku si dejte. Bude to sladká tečka za nádherným dnem.

Na krásné vyhlídce

Na krásné vyhlídce

Příjemně unaveni a občerstveni se vydáváme zpět na Valečov a parkoviště. Teď už nás čeká cesta převážně z kopce, batoh je také lehčí, neboť jsme všechny zásoby dojedli a dopili, nemám pravdu? Den se chýlí ke konci.


Kulturní tip navíc

Romantické duše by si neměly nechat ujít představení na Valečově v rámci Valečovského kulturního léta 2014. Postupně v blízkosti hradu totiž vystoupí Věra Martinová (13. 6.), Petr Kolář (27. 6.), Keks & Ivan Hlas TRIO (18. 7.) Věra Špinarová (1. 8.) a Aneta Langerová (15. 8.).

Valečov

Místo, kde probíhají koncerty. Zatím je tu klid...

Valečov

Jen Bílá paní možná už netrpělivě každou noc vyhlíží hudebníky ze své lóže

Přeji vám krásné volné dny a užívejte každé chvíle.

Přečtěte si také:

Reklama