Možná se divíte, že na ženském magazínu propaguji jako tip na výlet vojenskou stavbu místo romantického zámečku. Ale proč neudělat jednou výjimku? Překvapte příjemně mužské členy své rodiny a absolvujte s nimi napínavou cestu temnými pevnostními chodbami. Dopřejte jim trochu toho dobrodružství a hry na vojáčky. Třeba pak s vámi budou snáze sdílet vaše nadšení z načančaných zámeckých pokojíčků a kvetoucích zahrad.

pevnost

Ale možná vás zbytečně podceňuji, jste-li akční žena a baví vás historie, pak nebudete z výletu do Josefova zklamaná.

Ani já jsem nebyla.

pevnost

Návštěvu pevnosti jsem odkládala dlouhá léta, a přitom jsem ji měla u nosu. Jako holka jsem se s rodiči přestěhovala do Jaroměře - města, jehož je Josefov součástí. Navštívila jsem snad všechny památky v okolí, a to jich je tam požehnaně, a na Josefov jsem jaksi pozapomněla. Kdo tam byl, včetně mojí absolutně antimilitantní sestry říkal, že ten zážitek stojí za to. Hm, co tam uvidím, tmu, úzké chodby a nic jiného. Ještě tam někde propadnu,nebo ve spleti chodeb zabloudím a nikdo mě nikdy nenajde. I o tom kolovaly různé zvěsti a přidávaly pevnosti na tajuplnosti.

pevnost

Buďte v klidu, žádná propadla tam nejsou a zabloudit také nemůžete. Tedy můžete, pokud nebudete brát vážně pokyny průvodce. Ale i to je vlastně taková malá bojová hra a součást prohlídky, při které vás nechá průvodce jít samotné jen s rozžatými svíčkami. On vás (jako by) opustí a máte se s ním sejít na konci „bludiště“. Nemůžete samozřejmě minout, ale ten pocit, že procházíte temnými chodbami sami a nakonec najdete správnou cestu, vás naplní roztomilou euforií.

pevnost

Také jsem se nechala strhnout ,a to už jsem žena ve zralém věku. Co to musí udělat s kluky školou povinnými, si asi dokážete představit.

Alespoň ti, co byli v chodbách s námi, měli oči navrch hlavy a byli naprosto nadšení. Kromě zajímavého zážitku si poutavou formou zopakujte dějepis. Průvodce vám klade lehké kontrolní otázky, takže mějte uši nastražené, ať sklidíte obdiv. Proto vám o historii pevnosti nic neprozradím, počkejte si na zasvěcený výklad průvodce. Snad jen jediné, že nebyla nikdy k vojenským účelům využita, což jí možná ve vašich očích přidá na symaptičnosti.

pevnost

Za pozornost jistě stojí i samotné město Josefov. Je postaveno v klasicistním stylu, a pokud budete shovívaví k jeho chátrajícímu stavu, najdete tam mnoho zajímavého: A jestli vám bude povědomé, tak vězte, že se tam natáčel Hřebejkův film Musíme si pomáhat.

pevnost

 Možná se chystáte na výlet do známého Babiččina údolí, Ratibořic, České Skalice nebo Náchoda, zastavte se i v Josefově. 

pevnost

Prohlídkový okruh pevnostního podzemí, lapidárium v bastionu č. I, vnější části hradeb pevnosti Josefov. Otevřeno: duben a říjen sobota a neděle 9-12 a 13-16 hod. květen až září, úterý až neděle 9-12, 13-17 hod

Více foto na: http://www.josefov.cz/

Reklama