Ve vyhořelé sýpce hradu Pernštejn v pátek památkáři zpřístupnili nový společenský sál, který bude sloužit i pro pořádání výstav a firemních akcí.
Sýpka je vzácná především svými renesančními krovy a její rekonstrukce zatím stála 25 milionů korun. Již nyní se tu nacházejí expozice o životě prostých obyvatel hradů.

V roce 2005 zachvátil Pernštejn požár, ale objekt už je z větší části obnoven. Ničivý požár vzplál v části hradního komplexu 15. dubna. Neštěstí patrně způsobilo samovznícení nátěrových hmot, které před požárem používali dělníci pracující na opravách podlah v sýpce.

Objekt sloužil jako depozitář a shořelo v něm bezmála 700 historických předmětů. Škody byly odhadnuty na 50 milionů korun.

Rekonstrukce sýpky ještě zdaleka nekončí. Zatím byl opraven jen strop a podlahy. „Kvalitní, moderně vybavený sál nám dlouho scházel. Nyní v něm máme vystaveny fotografie, které zaznamenávají obnovu hradu po požáru sýpky a jeho čtvrté brány,“ prozradil kastelán Zdeněk Škrabal.

Hrad Pernštejn vznikl ve 13. století. Patřil pánům z Pernštejna, kteří po staletí ovlivňovali politický vývoj v českých zemích.

Reklama