64207265824d9blobid0.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem hradu Kámen 

Historie hradu Kámen

První zmínka o hradu Kámen, který svým jménem odkazuje na skalisko, na němž byl vystavěn, pochází z roku 1316. Na hradě se v průběhu historie vystřídalo velké množství majitelů, ovšem nejdéle byl hrad v držení jedné z větví významného českého rodu Malovců. Z tohoto rodu se pak do historie hradu Kámen nejvíce zapsal rytíř Jan Kryštof Malovec. Ten se svou manželkou Marií Veronikou Švihovskou nechal původně gotický zámek přestavět na pozdně renesanční residenční sídlo. Také nechal vystavět jižní obytné křídlo, vstupní věž a již zmíněnou kapli nechal přestavět a umístil do ní rodinnou hrobku.

Nejstarší syn Jana Kryštofa hrad Kámen v 18. století prodal a od té doby hrad ztrácel na významu a postupně chátral.

Po roce 1948 byl poslednímu soukromému majiteli konfiskován a v roce 1953 byl prohlášen státním kulturním majetkem.

Mezi lety 1964 a 2002 byl zřizován ONV, později Okresním úřadem v Pelhřimově.

Nyní je pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace Kraje Vysočina.

Expozice bydlení

Expozice bydlení zachycuje životní styl 19. a počátku 20. století a představuje charakteristické umělecké slohy tohoto období, jako je empír a biedermeier. K vidění je zde například pozoruhodný exponát nacházející se v Rytířském sálu. Jedná se o svatební korouhev, která byla zhotovena k příležitosti sňatku rakouského korunního prince Rudolfa a Štěpánky Belgické v květnu 1881. Dominantou Loveckého salonu jsou pak kachlová kamna z období druhého rokoka a v knihově se zase nachází Müllerova mapa Čech z roku 1720, která je nejzajímavějším exponátem této místnosti. Mimo tyto unikáty se ale Kámen, stejně jako každý správný hrad či zámek, může pochlubit loveckými trofejemi, které sice pocházejí z konopišťského panství, ale odkazují na tradici myslivosti a lovu, která se na hradě Kámen držela.  

Muzeum motocyklů

Před svou obnovou byl hrad v podstatě zchátralou ruinou, a přestože byl nakonec obnoven, jeho interiéry se nezachovaly. Prázdné prostory nicméně brzy poskytly přístřeší některým motocyklům z Národního technického muzea, a i díky tomu se dnes hrad může pyšnit touto jedinečnou expozicí. Shromáždit a vystavět materiál však pomáhaly i další instituce jako ČZ Strakonice a Jawa.  Souvislost s motocykly má ale Kámen ještě jinou. Okolo hradu vedla totiž trať Pacovského okruhu v letech 1905 a 1906. Jednalo se o první mezinárodní závod na území Čech a svým významem se rovnal dnešní grand prix.

Sbírka motocyklů v současné době zahrnuje především stroje značky Jawa a ČZ z předválečné i poválečné produkce. Jsou zde ale i motocykly jiných značek. Mezi nimi například Poustka (1925), Praga BD (1928), Ogar 250 Standart (1936), Premier Sachs 98 (1939). Unikátem dnešní kolekce je vodící motocykl z roku 1910, který byl stavěn zcela amatérsky a dvouválec Walter z roku 1913, pocházející od stejnojmenné pražské firmy. Úplnou novinkou návštěvnické sezóny 2023 je motocykl Jawa - Monark 350/554 typ 962.

Jawa-Monark-350-554-typ-962.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem hradu Kámen 

Hradní park a alpinum 

Stejně jako v průběhu let změnil hrad svůj gotický vzhled za romantický, změnilo se i okolí hradu. Původní lem hradeb byl zrušen a vystřídala ho klasicistní zahrada doplněná romantizujícími prvky. Na kamenném masivu vzniklo přírodní alpinum. Záhřevná skála a příznivá expozice vytváří vhodné podmínky pro rostliny včetně některých citlivých (magnólie, cesmína, vinná réva). Dále se v hradním parku nachází dva památné stromy (Cypřišek nutkajský a Buk lesní) a také jezírko. 

zahrada.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem hradu Kámen 

Zahájení sezóny

Zahájení 50. turistické sezóny na hradu Kámen proběhne 1. dubna 2023. Prohlídky hradu se budou konat každou celou hodinu od 10 do 16 hodin. Prohlídky kaple budou umožněny v časech 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Na hradě se také objeví rytíř Václav, který přítomným návštěvníkům předvede zbraně a zbroj. Odvážlivci si vše budou moci i vyzkoušet.
 
Velikonoce na hradě

7. – 10. dubna 2023 se na hradě budou konat prohlídky zaměřené na velikonoční tradice. Hrad bude po toto období otevřen od 10 do 17 hodin a velikonoční prohlídky se budou konat každou celou hodinu (poslední v 16:00). Součástí programu bude také tematický kvíz a zdobení velikonočních perníčků.

Zdroj info: hradkamen.czkudyznudy.cz, wikipedie.cz