hrad

Horní hrad na Karlovarsku byl ještě nedávno téměř zapomenutou ruinou. Před nějakými deseti lety hrad znalo jenom pár trampů.

Před devíti lety od obce objekt zakoupil místní podnikatel Pavel Palacký za vcelku směšný peníz (jeden a půl milionu korun) a rozhodl se, že zdevastované památce vdechne nový život.

A aby hrad zbytečně nestál ladem, začal v něm i během rekonstrukce pořádat různé zajímavé akce, mimo jiné tu organizuje pravidelná týdenní symposia pro umělce z celé republiky.

Řezbáři, keramici, umělečtí kováři a výtvarníci... Díla, která tu vzniknou, se pak zčásti vystaví ve vznikající expozici a zčásti se prodají v aukci. Alespoň tak trochu přispějí na obnovu hradu. I díky výtvarným dílnám už téměř zapomenutá památka vstoupila do širšího povědomí. Loni tady přivítali už dvacet pět tisíc turistů.

hrad

Rok od roku se někdejší ruina mění k lepšímu. Stejně jako z aukcí použije „hradní pán“ Pavel Palacký utržené peníze z četných kulturních akcích. V létě tu pořádá festivaly folkařů, divadelní představení i koncerty komorní hudby. Letos v září například završí kulturní léto na hradě koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

„Třeba z loňského výtěžku řezbářského symposia jsme získali kolem padesáti tisíc korun. Není to mnoho, ale základem, ze kterého financujeme záchranu objektu, jsou státní dotace z kraje a od ministerstva kultury. Za deset let už stát přispěl na obnovu částkou zhruba sedmnácti miliony korun,“ pochvaluje si finanční pomoc majitel hradu Pavel Palacký.

foto: www.hornihrad.cz