Kousek - asi 40 km od Prahy, směrem přes Jílové, v údolí Sázavy, mezi obcemi Lešany a Krhanice doporučuji hlavně tatínkům - technickým nadšencům a klukům hrající si na vojáky Vojenské historické muzeum Historického ústavu Armády ČR.

V současné době v tomto muzeu v přírodě, s budovami ukrytými mezi vzrostlými stromy, najdete více než 450 historických jízdních kol, motorek, osobních a nákladních automobilů, kanónů, obrněných transportérů a tanků jak československé, tak i české a světové provenience.
Exponáty pocházejí z let 1890 až do současnosti a muzeum je svým rozsahem řazeno mezi největší evropská muzea svého druhu. K největším unikátům patří sbírka československých vojenských dopravních prostředků z let 1918 - 1939 a také kolekce kanónů Škoda.

Expozice je každoročně doplňována, takže při každé návštěvě uvidíte něco nového.....
A hádejte, kde je pověstný Růžový tank z porevoluční doby????

Vzhledem k tomu, že mám poněkud potrefeného manžela, který mě a našeho Ríšu vláčel do Lešan (s našimi mírnými protesty) už asi čtyřikrát, ocenila jsem hlavně atrakci pro děti - obrněný transportér s klouzačkou, ve kterém si děti mohou hodiny a hodiny hrát na vojáky, otáčet střílnami, klouzat se...maminky přitom relaxují na lavičce nebo v zastřešeném bufetu, ze kterého na děti krásně vidí a v případě příliš rozvášněné hry mohou zasáhnout....

Při cestě pozor - pokud vám někdo bude tvrdit, že muzeum je v Lešanech, tak mu určitě nevěřte!!
Muzeum je fakt mezi Lešany a Krhanicemi, ochotní domorodci vás nasměrují.
... a ještě podstatné - otevřeno je v červnu a září So - Ne: 9 - 17 hod. 
                                                      červenec a srpen St - Ne: 9 - 17 hod
.

Tak jestli se některá neopatrně doma zmíníte o tomto muzeu a nadšený manžel se po té informaci vrhne, dejte vědět, určitě se tam v září sejdeme!