Za zvukem opery a motorů

Nádherný renesanční zámek v Litomyšli (UNESCO) bude vaším startem i cílem. Za procházku však stojí celé zámecké návrší, atraktivní místo k posezení pak skýtají klášterní zahrady. I přesto, že se vám z Litomyšle možná ani nebude chtít pokračovat dál, i jiná místa tohoto cyklovýletu stojí za to. Vysoké Mýto svými muzei nadchne třeba automobilové nadšence, krásná krajina mezi oběma městy pak i milovníky přírodních krás. Vhodným místem k zastavení na zpáteční cestě do Litomyšle může být památné místo Růžový palouček.

Krajem básníka Erbena

Nenáročná okružní trasa zvlněnou krajinou vás provede třemi malebnými městečky a krásnou přírodou Podkrkonoší. V Hořicích rozhodně navštivte sochařský park, odkud je to na kole po žluté Malátově stezce už jen kousek k secesnímu přírodnímu koupališti Dachova. Romantickým údolím říčky Bystřice dojedete do Miletína, rodného města K. J. Erbena. Na náměstí stojí za to ochutnat oblíbené Erbenovy miletínské modlitbičky v místním cukrářství z roku 1820. Při cestě na poslední zastávku projedete kolem poutního místa Byšičky, jehož tajemná atmosféra údajně inspirovala básníka k napsání balady Svatební košile. K odpočinku můžete využít celou řadu cukráren a posezení v Lázních Bělohrad nebo místní lesopark Bažantnice s rašelinnými jezírky a minerálními prameny.

Za vojenskou historií

Trasa tvořící okruh mezi Dolní Moravou, klášterem Hora Matky Boží Králíky a městem Králíky nabízí velké množství příležitostí k atraktivním zastávkám. Resort na Dolní Moravě určitě zaujme všechny věkové skupiny návštěvníků svou širokou nabídkou aktivit v čele s unikátní Stezkou v oblacích. Po vyšlápnutí kopce ke klášteru Hora Matky Boží vám bude odměnou dechberoucí výhled do okolí. Během vašeho cyklovýletu budete projíždět kolem vojenských objektů československého opevnění.

Napříč Železnými horami

Více než padesátikilometrový okruh má start i cíl ve Slatiňanech. Odtud zamíříte přes Rekreační lesy Podhůra, malebné vesničky a údolím řeky Chrudimky po málo frekventovaných silnicích a cestách k srdci Železných hor, vodní nádrži Seč. Příjemné místo k odpočinku a občerstvení skýtá zázemí hotelu Jezerka, kde získáte i razítko do Vandrovní knížky. Případně můžete sejít až k vodní nádrži, kde se můžete vykoupat nebo vyzkoušet zdejší nabídku vodních sportů, tak si nezapomeňte ručníky! Zvlněný terén pokračuje až k rozcestí u Vranovské hájovny, pak už následuje příjemný sjezd se spoustou krásných vyhlídek až do Slatiňan.

Hradubickem

Poměrně dlouhá, leč terénem nenáročná trasa vedoucí polabským údolím je protkána zajímavými zastávkami a památkami. Po cestě budete míjet hrad Kunětická hora a v jeho podhradí můžete zavítat do perníkové chaloupky (Muzeum perníku), kde nahlédnete do historie a výroby této sladké pochoutky. Pro ty, co se nebojí výšek, bude jistě zajímavá rozhledna na Milířském kopci, kde budete mít Královéhradecko jako na dlani. Úžasnými stezkami hradeckých městských lesů dojedete až do Hradce Králové. Odtud se vydáte po zcela nové cyklostezce podél Labe a následně po vedlejších silnicích zpět na jih přes Lázně Bohdaneč do Pardubic.

Tip: Cyklopecky Pardubického kraje

Pokud se vydáte na kole do Východních Čech, určitě si nezapomeňte vyzvednout v některém z informačních center Vandrovní knížku, ve které jsou doporučené nejlepší cyklotrasy. Zapojit se můžete i do soutěže a sbírat razítka na jednotlivých stanovištích. Více zde.

Reklama