rzezu.jpg
Foto: Shutterstock

„Hanami, doslova pozorování květů, bylo dříve doménou šlechty. Když rozkvetly sakury, nastal čas zasít rýži. A proto se moudří panovníci rozhodli k těmto oslavám přizvat i rolníky a prostý lid. Bez ohledu na původ či zaměstnání se všichni společně radovali z příchodu jara a čerpali z té krásy sílu a naději,“ přibližuje svátek organizátorka Sabina Lukášová, manažerka Česko-japonské společnosti.

Hanami je jeden z nejpopulárnějších jarních festivalů v Japonsku vůbec. I dnes ho společně slaví rodiny, přátelé, spolužáci i kolegové. V principu jde o piknik pod rozkvetlými stromy se spoustou jídla, pití, zpěvu a společného klábosení až do večerních hodin.

reeuzrut.jpg
Foto: Se souhlasem ČJS

„Přijďte na Hanami. Přineste si vlastní deku, nebo vám můžeme půjčit pro Japonsko typickou modrou plachtu na sezení. Občerstvení si můžete koupit v našich stáncích, které pro vás připraví japonský street food, zelené čaje, nápoj z citrusu yuzu i japonské sladkosti. Dospělým můžeme nabídnout lahodné saké či vyhlášenou japonskou whisky. Po celou dobu festivalu budou k dispozici stánky s drobnostmi pro radost i nefalšovaný japonský bleší trh. Sakury kvetou jen krátký okamžik. Pojďme se společně radovat z pomíjivé krásy jejich květů a načerpejme v probouzející se přírodě sílu a naději do všedních dnů,“ uzavírá Sabina Lukášová.

rtezu.jpg
Foto: Se souhlasem ČJS

Ve 13:30 rozezní park bubeníci na tradiční japonské bubny taiko. Skupina Wadaiko yosa-yosa se věnuje stylu bubnování, který je typický pro lidové slavnosti i chrámové rituály. Umění japonské kaligrafie představí paní Mari Kučera. V 15:30 si nenechte ujít její ukázku psaní na velké plátno. Výsledné dílo zrcadlí stav mysli i duši samotného autora. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet napsat vlastní kaligrafii, poskládat origami nebo si vyrobit panenku císaře či císařovny.

Pro nejmenší děti jsou připraveny soutěže o drobné ceny. A pro ty, kteří se neobejdou bez hraní digitálních her, budou připraveny konzole s legendárním Mariem od firmy Nintendo. Akce se koná díky podpoře Hlavního města Prahy a Městské části Praha 6. Vstup je pro všechny návštěvníky zdarma.

643d0a342ad2eblobid0.jpg
Foto: Se souhlasem ČJS

Zdroj: Česko-japonská společnost