Nepatřím vysloveně mezi lenochy, ale na druhou stranu se neřadím ani mezi jedince vyhledávající adrenalinové zážitky, při kterých se můžu zabít. V praxi to znamená, že na kole si vyjedu ráda, ale po rovné cestě. Do vody vlezu jen tam, kam dosáhnu, a na tobogán mě nikdo nedostane ani heverem. V tělocviku jsem měla panickou hrůzu ze šplhu, protože jsem si vždycky v živých barvách představovala, jak můžu z té obrovské výšky spadnout.

Proto, když kamarádka Zuzka navrhla výlet do horského lanového parku Tarzanie, přidali jsme se s celou rodinou rádi. Ovšem na čumendu. Vzali jsme i naše děti, aby se proběhly po lese a zařádily si na dětských překážkách, které jsou pár centimetrů nad zemí a zdarma. My jsme se těšili, jak budeme povzbuzovat odvážnější kamarády a radovat se na zemi, že nejsme v korunách stromů, 4 až 12 metrů vysoko. :-)

Až na odvážnou Magdu lezli samí chlapi. Po zaplacení vstupného (rodinné 700 korun) byli vybaveni nezbytnou výstrojí. Každý dostal přilbu, speciální popruh kolem těla, na který jsou zavěšeny dvě jisticí karabiny a speciální nástavec, kterým se zachytíte za ocelové lano a sjedete od stromu ke stromu jako po skluzavce. Nezbytné bylo také proškolení instruktora Tarzana, a hurá na stromy. Každý si mohl zvolit ze dvou různých tras – zelenou nebo žlutou.

Kdyby na jednotlivých překážkách nebyli potící se lidé, s napjatými výrazy v tvářích, řekla bych, že zdolat celou trasu nemůže být problém. Pár nějakých dřev, zavěšených na lanech, zábavné skluzavky, lanové mosty a podobné legrácky. Jenže už od začátku, kdy naši kamarádi vyrazili na trať, jsme viděli, že všechno je jinak. Na každou překážku se musí jít napřed rozumem a přemýšlet, jak ji zdolat. Mnohokrát si můžete ušetřit velkou dřinu, když víte, jak správně začít. Projít vybranou trasu trvalo některým hodinu a půl, jiným o něco déle. Ze stromů nám slezli úplně vyčerpaní, ale vypadali moc spokojeně.

A jaký pocit měli ze svého výkonu samotní „Tarzani"? „Lezlo se mi dobře. Na některých překážkách na nejtěžší trase, kterou jsme si vybrali, jsem měl malinké problémy, ale to mě nemohlo rozhodit,“ říká kamarád Roman. A můj přítel, který lezl minule: Lezlo se mi zpočátku dobře, byla to zábava. Ale pak dřina, kterou bych nečekal. Určitě to ale zase někdy zkusím.“

Něco o Tarzanii

Tarzanie se nachází v Beskydech, 5 km od Frenštátu pod Radhoštěm v obci Trojanovice pod známým výletním a poutním místem Pustevny.

Na více jak 8000 m2 je pro návštěvníky připraveno několik tras lanových překážek, které jsou zavěšeny na stromech ve výšce od 4–12 m. V současné době Tarzanie nabízí více než šedesát nejrůznějších lanových překážek různé obtížnosti. Mezi nejatraktivnější patří přejezd ze stromu na strom po laně za pomocí kladky, téměř jako Tarzan na liáně. Takovýchto přejezdů je v parku několik, přičemž některé křižují horskou říčku Lomnou.

Tarzanie je určená široké veřejnosti, dětem i dospělým, jednotlivcům i kolektivům, sportovním klubům, zájmovým kroužkům, bezpečnostním složkám apod. Před vstupem na překážkovou trasu vás instruktor krátce seznámí s pravidly a způsoby jištění. Ke zdolání trasy není zapotřebí zvláštní fyzické síly.

Žlutá trasa – lehká obtížnost s dvaceti překážkami o celkové délce 409 m. Výjimečností této trasy jsou dlouhé lanovky nad korytem řeky. Za pomocí kladky zájemci přejedou ze stromu na strom téměř jako Tarzan na liáně.

Zelená trasa – střední obtížnost s čtyřiceti překážkami o celkové délce 421 m. Mosty, lávky, sítě, klády a lanovky jsou opravdovou výzvou pro každého od desíti do sta let.

 

Vstup na překážky není věkově omezen, pouze výška účastníka vysokých lanových překážek musí být minimálně 140 cm. Pro děti od 3 do 10 let je připraven dětský park Tarzánek zdarma.

 

Dětská trasa

„Dětská trasa“ se speciálním samojisticím systémem umožňuje bezpečné lezení i malým dětem již od 4 let, resp. od výšky 100 cm. Použitá technologie jištění stoprocentně vylučuje možnost pádu, systém automaticky jistí lezce po celé délce překážkové trasy. Dětská trasa obsahuje 18 překážek zavěšených na stromech ve výšce od dvou do čtyř metrů. Děti na trase postupně překonávají nejrůznější lávky, žebříky a sítě, včetně pětimetrové pavoučí sítě. Na závěr trasy překonávají ve speciální jezdicí houpačce vzdálenost třicet metrů.

Zkušební testy, které proběhly, přinesly potvrzení výjimečné bezpečnosti a stoprocentní spolehlivosti jak jistícího systému, tak samotných překážek.

 

Trampolíny
V Tarzanii si také můžete zařádit na šesti obyčejných nebo dvou bungee trampolínách. Netroufáte-li si tedy do výšek, i vy najdete svou zábavu.

 

Vyjet si do Tarzanie je určitě zajímavý zážitek. Užije si tady celá rodina a navíc je v okolí spousta zajímavých míst, která ještě můžete navštívit. Třeba muzeum Tatra Kopřivnice, Štramberk či Starý Jičín.

Reklama