Sobota 23. dubna již po jedenácté přinese tradiční akci Pochod krajinou barona Ringhoffera, kterou pořádá Pivovar Velké Popovice a Mikroregion Ladův kraj. Zájemci se mohou vydat po čtyřech různě turisticky náročných trasách. Start je v 9.30 hodin na železniční stanici Mirošovice. Nejkratší částí putování je devítikilometrová cesta k pivovaru Velké Popovice a zpět do Mirošovic přes zámek Berchtold. Klasická turistická stezka měří dvacet kilometrů a okruhy pro cyklisty jsou dlouhé třicet a čtyřicet kilometrů.

Na účastníky čeká deset zastavení na zajímavých místech kraje, včetně speciálních prohlídek velkopopovického pivovaru. Ty budou probíhat každou půlhodinu od 10 do 15 hodin a představí účastníkům pochodu historii pivovaru a tajemství výroby oblíbeného velkopopovického piva. Prohlídka návštěvníky zavede do výrobních i historických částí pivovaru, navštíví například historickou i moderní varnu, stáčírnu lahví a sudů nebo pivovarské ležácké sklepy. Právě tam na fanoušky poctivého Velkopopovického Kozla čeká ochutnávka unikátního Kozla Černého Nefiltrovaného, který je k dostání pouze v rámci prohlídky pivovaru. Vyzkouší si také školu čepování piva, kde se naučí, jak správně načepovat pivo. Na prohlídkové trase budou připraveny soutěžní otázky a úkoly, za které bude možné vyhrát originální pivní ceny.

Kozel

Během dne budou probíhat ukázky hasičské techniky a požárních útoků. Zájemci si budou moci pod dohledem hasičů sami zkusit zásah vodou na terč. Velkopopovická Kozlovna bude mít v Pivovarském parku připraveno bohaté občerstvení včetně grilovaných specialit a velkopopovického piva. Kromě toho bude v Návštěvnickém centru otevřený Kozlův obchod s originálními suvenýry. Největší atrakcí dne se pak jistě stanou dvě čerstvě narozená kůzlata. Nejmladší potomky živého maskota pivovaru, kozla Oldy, pokřtí v poledne ředitel pivovaru Petr Kofroň.

Na dalších zastávkách putování Krajinou barona Ringhoffera budou moci účastníci navštívit areál hrobky rodiny Ringhofferů v Kamenici, která bude otevřena speciálně u příležitosti putování. Komentované prohlídky budou probíhat od 12 do 16 hodin. Dalším zajímavým bodem trasy je rozhledna Ládví nebo zámky Štiřín a Berchtold.

Pochod je pojmenován po baronu Františku Ringhofferovi, který si zdejší kraj zamiloval a založil velkopopovický pivovar. V roce 1870 přikoupil ke svému kamenickému panství další državy včetně Velkých Popovic s hospodářským dvorem a nechal na okraji Velkých Popovic u rybníka postavit  pivovar se sladovnou, který se brzy stal jedním z pilířů českého pivovarství. Jeho slavnostní otevření v roce 1874 se však již nedožil.

Další informace o Putování Krajinou barona Ringhoffera jsou k dispozici na webu www.kozel.cz a www.laduv-kraj.cz.

Zajímavosti:

  • První várka piva byla ve Velkopopovickém pivovaru uvařena 15. 12. 1874 a o rok později již bylo vystaveno (uvařeno a prodáno) 18 000 hl piva. Již po několika letech se pivovar stal třetím největším v zemi. Proslulá byla zejména výroba silného tmavého piva. Velkopopovický pivovar je součástí společnosti Plzeňský Prazdroj, a.s.
  • Pivovar návštěvníkům nabízí Kozlí výpravu do pivovaru. Několikahodinový program obsahuje prohlídku pivovaru, školu čepování a péče o pivo, ochutnávku Velkopopovického Kozla. Absolventi programu dostanou na památku Kozlův výuční list.
  • Součástí prohlídky je i ochutnávka v ležáckém sklepě a živý maskot pivovaru - kozel Olda.

Foto: TZ Velkopopovický Kozel

Reklama