Zdravím všechny baby-in,

zvlášť Ostravačky :-)

Jen mám tu pro Vás tip na víkend, který bude hezký, tak je škoda jej prosedět doma...

Snad Vás naláká i následující pověst z Hukvaldského hradu

O ZAZDĚNÉM PRECLIKÁŘI
Nejhůře bylo Hukvaldským za panování hradního hejtmana z Harasova. Poddané honili drábi do roboty, mnohý z nich okusil pobyt v kládě a nejhorší ze všeho bylo, když hejtman nalezl zalíbení v mladých selských dívkách, které si zval po jedné k noční službě na hradě. Biskup byl daleko, stížnosti sedláků k němu stejně nedošly a zle se vedlo tomu, kdo se protivil Harasovskému.

Krásná a mladičká dcera sklepovského preclíkáře Světlíka byla s krávou na pastvě a snad ji na okamžik uspalo sluníčko, nebo se příliš nechala unést vzpomínkou na svého milého, probuzení ze sna bylo krušné. Jejich kráva opustila louku a zatoulala se na panské. Rychle ji vyháněla s starala se, aby ji někdo neviděl. Netušila, že ji spatřil samotný hejtman Harasovský, který, okouzlen její mladickou svěžestí, poslal drába, aby ji přísně pokáral a vyzval k službě na hrad. Ustrašený otec ji raději schoval u příbuzných a dráb se vrátil na hrad s prázdnou. Harasovský strašně zuřil, že se někdo odvážil vzpouzet jeho moci, a nechal si alespoň přivést nebohého preclikáře. Světlíka ihned uvrhli do hradní mučírny, ale ať se kat snažil, jak mohl, přiznání, kde ukryl dceru z něj nedostali. Marně hejtman vymýšlel další a další muka, Světlík nepromluvil.

Za trest jej Harasovský nechal zaživa zazdít do zdi hukvaldského hradu. Podle vyprávění bloudí duch nebohého preclíkáře dodnes hradem. 


Ale my se můžeme se namlsat místo zazděného preclíkáře, protože v sobotu i v neděli se konají "Dny hukvaldských preclíků a koláčků"  aneb Hradní setkání mlsných jazýčků, tlačenka, ovar, placky, buřty, tvarůžky, lidová řemesla... (živočišné uhlí u pokladny zdarma).


Mějte se hezky,

já sirael :-)
Reklama