V sobotu 14. 11. 2009 se v rámci Světového dne diabetu uskuteční Pochod proti diabetu. Cílem pochodu je poukázat na nárůst pacientů s tímto onemocněním a možnosti prevence této nemoci.

Barva kampaně OSN je modrá. Účastníci pochodu proti diabetu budou tvořit živé modré kruhy a ve větších městech budou na celém světě v den pochodu nasvíceny dominanty měst „na modro“. V ČR budou na modro svítit v Brně Hrad Špilberk a Praze Žižkovská věž a kyvadlo na Letné.

Pochod proti diabetu se uskuteční na 85 místech v České republice. Největší akce však proběhne v Brně, a to v rámci projektu Brno-zdravé město, pod záštitou 1. náměstka primátora města Brna MUDr. Daniela Rychnovského.

Tváří pochodu se stal oblíbený herec a brněnský rodák Pavel Kříž, který má již několik let s onemocněním vlastní zkušenosti. K hlavním lákadlům brněnské akce bude patřit modré nasvícení hradu Špilberk a doprovodný program v divadle Reduta, který je od 14h pro širokou veřejnost zdarma. Zájemci si zde budou moci nechat změřit glykémii a krevní tlak, poradit se o správné výživě, prohlédnout si výstavu obrázků dětí a ukázku techniky severské chůze – nordic walking .

Od 15 hodin je pro všechny zdarma připravena Pohádka o malém Mozartovi a velkém drakovi. Po návratu z pochodu bude od 17:30 program v divadle pokračovat Sladkým koncertem Sisy Sklovské a Vladimíra Mišíka s kapelou ETC, na který bude možné zakoupit slosovatelné vstupenky přímo na místě. Z výtěžku prodeje vstupenek je třetina určena na veřejnou sbírku, z níž oddělení diabetologie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakoupí nové přístrojové vybavení.

V České republice se léčí s cukrovkou přes 750 tisíc lidí s diabetem, což je přibližně 7,5 % naší populace. To je asi o 100 tisíc nemocných více než v roce 2000.

Více informací o programu Dne diabetu můžete najít na www.dendiabetu.cz.

Dnes si celý den budeme povídat o tom, v co věříte. Své názory, příběhy, postřehy či vlastní zkušenosti, které můžete doplnit i fotkou, posílejte na e-mail, který už dobře znáte

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a na ty nejzajímavější už tradičně čeká odměna.