Jan PalachNa protest proti sovětské okupaci a pokračujícím ústupkům okupantům ze strany tehdy československé politické reprezentace ze sebe 16. Ledna 1969 v 15.00 hodin na Václavském náměstí udělal student Jan Palach živou pochodeň. Polil se hořlavinou a podpálil, na následky těžkých popálenin zemřel.

Od 16. do 25. Ledna, kdy byl Jan Palach pohřben, drželi další studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a nejen oni u sochy svatého Václava protestní hladovku za splnění jeho požadavků.

20. ledna se také konal pochod Prahou, který začal právě „pod koněm" a putoval přes Můstek, okolo Prašné brány, Revoluční třídou a Dlouhou třídou a dál přes Staroměstské náměstí až k Filozofické fakultě.

Svoji svobodu jsme si vydobyli až o dvacet let později při Sametové revoluci. Přesto nebyl čin Jana Palacha ani dalších upálených studentů nikdy zapomenut.

Přijeďte si o víkendu na události roku ´69 zavzpomínat i vy! Projděte si sami místa, kterými procházel i Jan Palach, zapalte svíčku nebo položte kytičku u svatého Václava na Václavském náměstí, totéž můžete učinit i na Olšanských hřbitovech, kde najdete Palachův hrob.

A pokud zůstanete v Praze déle, přijměte následující pozvání...

Studentská rada FF UK Vás srdečně zve na vzpomínkové shromáždění u příležitosti 41. výročí smrti Jana Palacha

Akce se uskuteční v úterý 19. ledna 2010 od 17.00 na hlavní budově FF UK v Praze (nám. J. Palacha 2, Praha 1, místnost č. 104) a u pamětní desky před budovou fakulty. Během vzpomínkové akce budeme promítat dokumentární snímek Tryzna (1969), který zachycuje ohlasy na smrt Jana Palacha v Bratislavě, Brně a Praze. Jako host se akce zúčastní a o ohlasu Palachova činu a následujících letech v Maďarsku promluví diplomat, překladatel a ředitel Maďarského kulturního střediska v Praze György Varga.
Krátký pietní akt spojený s položením květin a svíček začne u pamětní desky J. Palacha na budově FF UK v 17.45.

Reklama