Brdský vrch Plešivec je opředen nejednou legendou, nejednou tajemnou historkou. K zajímavému výletu láká zdejší hradiště i magické jezírko. Přenocovat vám zde ale nedoporučujeme!

S nadsázkou jsme brali všemožné zkazky o vrchu Plešivec, přesto jsme si všechny našly, abychom byli na cestu dostatečně připraveni. Na Plešivci jsme hodlali strávit celý týden...

Cesta vlakem z Prahy trvala asi tři čtvrtě hodiny i se dvěma přestupy. Když jsme dorazili do Rejkovic, vydali jsme se po zelené turistické značce přímo na kopec – minout ji nebylo možné, protože Rejkovice jsou přímo na úpatí Plešivce a značka vede hned vedle nádraží.

Plešivec má dva vrcholy. Ten vyšší se tyčí se do úctyhodných 653 metrů nad mořem. A že je to místy pořádně strmý krpál! Museli jsme si tedy udělat několik zastávek, abychom s bagáží vystoupali až nahoru. Pro méně zdatné doporučujeme ne tak strmou cestu ze Lhotky, do které ale nevede železnice.

Pohled z Čertovy kazatelny.

Krajina je zde nádherná, ale nás zajímaly legendy – byli jsme posedlí touhou vyvrátit je.

Říká se, že Plešivec byl místem, kde se slétaly brdské čarodějnice a z Čertovy kazatelny (nádherného skalního útvaru) tu prý ďábel nechal zkamenět celé město. Kamenné město je občas možné zahlédnout právě z Čertovy kazatelny. Nám se to nepoštěstilo, i když výhled do kraje stál za to i bez zkamenělého města.

Další tvrzení prohlašuje, že do zdejšího viklanu udeřil blesk, pročež se ten už neviklá. Okol něj také lidé z nepochopitelných pohnutek staví malé mohyly. Nám na mohylách nepřišlo nic nepochopitelného – prostě jednou někdo začal stavět napodobeniny viklanu a další návštěvníci se toho chytili. I my jsme jeden takový pseudoviklan vystavěli.

Háj pseudoviklanů

Na Plešivec létá zelený drak, žije zde obr, ve Smaragdovém jezírku hadí žena a občas tudy prochází do mysliveckého oděný duch Fabian – strážce Brd. Je to místní trochu potměšilý Krakonoš, který sídlí na nedalekém vrchu Baba.

Smaragdové jezírko

Fabiana ani žádné jiné zdejší bytosti jsme nepotkali. Potěšily nás studánky, z nichž jedna nese název Fabianův pramen, ve kterých byla pitná voda. Záhadné opuštění hradiště nám také vysvětlili místní: „Je tam několik studánek, ale časem se každá zkazí – je tam totiž moc mědi, to odsud vyhnalo už kde koho.“  Takže máme zase po záhadě – hradiště opustily kmeny nejspíš proto, že měly problémy s vodou...

Naše tábořiště ;-)

Plni klidu jsme se utábořili nedaleko Smaragdového jezírka a čekali, jestli v noci nezahlédneme hadí ženu. Nezahlédli jsme, ale les zde se setměním rázem utichl, bylo slyšet jen zlověstné šumění větví, které ohýbal vítr. Žádný cvrček, sova ani jiný noční tvor se ani jednu noc neozýval. Jako by snad vrch tušil, že pochybujeme o jeho magické moci...

Svatyně pro skřítky

Třetí noc jsme už nevydrželi, protože se do mrtvolného ticha nočního lesa návdavkem vyloupl na oblohu krvavě rudý měsíc. Ráno jsme jako omluvu postavili svatyni pro skřítky, sbalili se a vyrazili pěšky přes Neumětely ke Koněpruským jeskyním. Putovali jsme bez mapy - jen tak na doptání. Co nás zarazilo, byl fakt, že nedaleko lomu Kobyla, kde jsme spali čtvrtou noc, se tyčil další vrch s názvem Plešivec... Náhoda? Kdo ví...

Strom nedaleko vrcholu

Jak se vám líbí Plešivec? Vyrazíte sem na výlet? Věříte mystickým historkám?

Reklama