letec

Interaktivní výstava vynálezů Leonarda da Vinciho probíhá v prostorách centra Arkády Pankrác až do 30. května. Vodní a větrný mlýn, obrněný tank, vrtulník, pracovní nástroje a další předměty vyrobené v životní velikosti přesně podle Vinciho skic a návrhů si mohou návštěvníci a hlavně děti i vyzkoušet. Odpoledne probíhají prohlídky exponátů i s odborným výkladem a průvodcem.

Expozice je ideální příležitostí, jak mohou rodiče své ratolesti s tvorbou tohoto renesančního génia zábavně seznámit.

knihaV souvislosti se jménem Leonardo da Vinci se většině z vás na prvním místě vybaví jeho geniální a celosvětově známé obrazy jako například Dáma s hranostajem či slavná Mona Lisa. Je ale známo, že Leonardo vynikal i jako průkopnický vynálezce. Arkády Pankrác se rozhodly Leonarda da Vinci svým návštěvníkům představit právě v roli geniálního vynálezce prostřednictvím unikátní výstavy. K vidění bude 9 nejvýznamnějších vynálezů, které byly vyrobeny přesně podle detailních skic, a jejich zhotovení trvalo několik let. Exponáty budou rozmístěny ve všech patrech centra a o jejich funkci se návštěvníci dočtou na informačních tabulích umístěných u každého vynálezu. A jaké vynálezy budou po dobu výstavy k vidění? Na naše návštěvníky čeká vodní a větrný mlýn, obrněný tank, vrtulník, pracovní nástroje a další předměty týkající se života a díla Leonarda da Vinci.

Většina Da Vinciho vynálezu funguje na základních mechanicko-fyzikálních zákonech. Největším lákadlem výstavy je fakt, že je koncipována tak, aby si i návštěvníci, především děti, mohli vyzkoušet, na jakém principu exponáty fungují. Spousta vymožeností dnešní doby se zakládá na Leonardových nápadech a konceptech z přelomu 15. a 16. století.

Nejvhodnější je výstavu navštívit o víkendu. Každou sobotu a neděli od 14.00, 15.00 a 16.00 budou výstavou provázet zkušení průvodci, kteří ochotně vysvětlí princip fungování vystavených exponátů a další zajímavosti týkající se života a díla renesančního umělce. V průběhu výstavy se návštěvníci mohou zúčastnit i zajímavé tipovací soutěže o tématický víkendový pobyt v Paříži a hodnotné dárkové balíčky. Více informací na www.arkady-pankrac.cz/soutez.

Možná budete překvapeni, s kolika jeho vynálezy se každodenně setkáváte. Ponořte se do fascinujícího světa vynálezů neobyčejně talentovaného člověka, který zasahuje daleko do minulosti, a přesto hladce přechází do současnosti.

Výstava Objevte svět Leonarda da Vinciho potrvá v Arkádách Pankrác od 13.května do 31.května. Prohlídky s průvodcem se konají každou sobotu a neděli od 14.00, 15.00 a 16.00.

Některé z vystavených exponátů

Větrný mlýn
Leonardo byl pozorovatelem přírody a zkoumal její zákonitosti, zajímal se tedy přirozeně také o využití síly větru. Nejznámější jsou pravděpodobně jeho návrhy létacích strojů, kromě toho se však zabýval také různými teoriemi, jako například lidskou silou nebo fyzikálními vlastnostmi vzduchu.

mlýn

Létací křídla
Tento stroj připomíná obrovský ventilátor, není to však plán skutečného letadla, byl však vyroben na základě Leonardova návrhu na experiment. Leonardem navržená křídla mají dvojí účel: zaprvé zjistit, zda lidská síla, která ovládá mechanické křídlo, dokáže uzvednout zátěž 100 kilogramů. A zadruhé ověřit, zda je funkčnost a konstrukce křídla adekvátní. Tento model lze ovládat pohybem rukojetí nahoru a dolů a podélně.

Reklama