Město Liberec nabízí hned několik možností, jak strávit příjemný víkend s dětmi. Komu se nebude chtít cachtat v místních bazénech, nebo šlapat na Ještěd, může navštívit místní ZOO. Osobně si myslím, že je to ta nejlepší volba. Zoologická zahrada zde totiž nabízí nejen poučení, ale i zábavu.

Na návštěvu nejstarší zoologické zahrady na území bývalého Československa, která je držitelem certifikátu Místo přátelské rodině, si vyhraďte celý den. Kromě pozorování zvířátek je třeba vyzkoušet místní občerstvení, vyhlídkový vláček, elektroautíčka pro děti a samozřejmě navštívit prodejnu upomínkových předmětů, kde vám do oka jistě padnou plyšáci bílých tygrů. A právě u nich se také zastavíme v dnešním povídání nejdřív. Jde o jediný chov v českých zoologických zahradách.

Bílí tygři

Tygry v liberecké zoo chováme od roku 1994 a mláďata jsme za celou tuto dobu odchovali už dvakrát. Nyní máme samce Parise a samici Suryu - Báru. Ta již jednou odchovala mláďata a to hned rovnou tři - dva kluky - Liama a Sambura - a jednu tygří slečnu jménem Gaia,“ říká Jan Kubánek ze ZOO Liberec.

Paris, ZOO Liberec

Paris

Surya, ZOO Liberec

Surya

Mláďata v liberecké zoo

Zvířecí osazenstvo liberecké zoologické zahrady se v letošním předjaří rozrostlo o nové exempláře již brzy na jaře. Všichni tito junioři prý rostou jako o život, a tak neváhejte a přijďte se na ně bez otálení podívat.

zebry Chapmanovy

Samička zebry Chapmanovy (Equus quagga chapmani)

zebry Chapmanovy

Její jméno Jina ve svahilštině značí „jméno“

  • V zoo je také nová krásná zebří holka jméno Kya, což ve svahilštině znamená „démant“.

Takin

Samec takina čínského (Budorcas taxicolor bedfordi).

Takin

Takiní kluk se narodil samci Goldovi a samici Báře - v zookartotéce tohoto druhu dostal pořadové číslo 23 a chovatelé mu vybrali jméno Xian.

Kdo byl letos první?

Na Tři krále ráno se narodil samec buvolce běločelého, druhu, jenž se chová v Liberci od roku 1973. Ošetřovatelé ho pojmenovali Mel. Na webu zoologické zahrady jsem se dočetla, že spojitost však nemáme hledat u herce Mela Gibsona, nýbrž u jednoho z výše zmíněné královské trojice - Melichara.

buvolec běločelý

Prvním mládětem roku 2015 byl buvolec běločelý

Ve výčtu by pak nemělo chybět mládě vzácného dravce - orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus aureus). Tento nový jedinec by měl být zapojen do programu reintrodukce (navracení původních druhů do volné přírody) a ve věku cca 4 měsíců bude nejspíše vysazen v oblasti Alp. Pozornost si zaslouží i mláďata pelikánů bílých (Pelecanus onocrotalus). „Bude se jednat o řádné rozšíření pelikání „flotily“ žijící na jezírku v naší zahradě. Další část těchto přírůstků najde domácí přístav i v jiných zoo,“ vysvětluje na závěr našich tipů Jan Kubánek.

A já dodávám - nejlépe je vše vidět na vlastní oči.

Kontakt: www.zooliberec.cz

Foto: ZOO Liberec, Jan Kubánek a Jiří Mikoláš (Paris)

Přečtěte si také:

Reklama