Jehněčí krk na červeném víně

Máte rádi jehněčí maso? Jemné maso z mladých ovcí u nás není příliš rozšířené, ale jeho obliba stoupá. Marinovaný hovězí krk, s jemnou chutí červeného vína, kořenové zeleniny a česneku, vás naučí toto maso milovat.

Jehněčí maso pochází z mladých ovcí, do šesti měsíců věku. Jde o jemné maso, které je lehce stravitelné a má vysoký obsah draslíku, sodíku a železa. Nemá v sobě příliš mnoho tuku a pozitivní je i nižší obsah cholesterolu.

Když u řezníka koupíte krásný kus jehněčího masa, třeba jehněčí krk jako já, je výborné naložit si ho předem do marinády, která vám maso ochutí. Já jsem nakupovala v prodejně, kde vám čerstvou rybu i maso mohou přímo namarinovat a zavakuovat, takže jej necháte jen odležet v lednici a můžete péct, vařit nebo grilovat.

Jako přílohu jsem zvolila opečené brambory s rozmarýnem a česnekem.

Suroviny

 • 4 plátky jehněčího krku
 • červené víno
 • sůl a pepř
 • najemno nasekaná kořenová zelenina - 1 mrkev, 1 celer, 1 petržel
 • česnek
 • olej, ve kterém byla naložena sušená rajčata
 • kousek vychlazeného másla

na přílohu

 • brambory
 • česnek
 • olej
 • sladká paprika
 • rozmarýn

Postup

Plátky jehněčího krku omyjte, osušte. Marinádu si připravte smícháním najemno nasekané nebo nahrubo nastrouhané očištěné zeleniny, pepře, utřeného česneku, vína a oleje. Olej můžete použít obyčejný, ale pokud máte doma sušená rajčata naložená v olivovém nebo slunečnicovém oleji, tak použijte ten.

jehněčí krk

V marinádě vykoupejte z obou stran připravené jehněčí maso, dejte do uzavíratelné krabičky a nechejte minimálně 24 hodin v lednici marinovat. Ideálně i dva dny.

Namarinované maso vyndejte z lednice asi hodinku předtím, než ho budete tepelně zpracovávat. Otřete od přebytečné marinády, osolte a zprudka osmahněte ve velkém hrnci, na menší vrstvě oleje. Maso pěkně ztmavne, opeče se dohněda.

K opečenému masu přilijte ještě dvě deci vína, které jste použili i na marinádu. Prudkým varem nechejte víno odpařit. Do hrnce přidejte zbytek marinády, dolijte trochou vody, aby bylo maso ponořené a duste doměkka pod poklicí. Plotnu nechejte zapnutou spíš na slabší teplotu, těsně pod polovinou vaší stupnice.

Kdo chce a má doma litinový hrnec, tak může jehněčí připravovat v litinovém hrnci. Potom místo na plotně nechejte maso změknout v troubě, na 140 °C, pod poklicí.

Až je maso měkké, sundejte z hrnce poklici, maso vyndejte na talíř, který přikryjete alobalem nebo do menšího hrnce s poklicí. Teplotu plotýnky zapněte naplno, aby se ze šťávy odpařila přebytečná voda. Až začne šťáva houstnout a bude se vám zdát dostatečná pro výrobu trochy omáčky, vypněte plotnu, sundejte hrnec z plotny a vhodně do nějak pár kousků vychlazeného másla (asi tak 50 - 100 g).

Rychle míchejte, dokud se máslo nerozpustí. Omáčku lehce zahustíte a zároveň zjemníte.

Maso podávejte na talíři s přílohou, přelité omáčkou.

Příloha

Brambory ve slupce důkladně omyjte a nakrájejte na čtvrtinky. Dejte vařit do osolené vody, až trochu změknou (ne úplně).
Uvařené brambory sceďte a nechejte v hrnci. Přilijte k nim trochu oleje, přidejte utřený česnek (podle vaší chuti a množství brambory), přisypte trochu sladké papriky a nasekaný rozmarýn. Promíchejte. Ideálně, nejlépe a nejrychleji tak, že přikryjete hrnec poklicí a několikrát lehce protřepete a zakroužíte hrnce dokola.

Takto připravené brambory vysypte do pekáče a pečte na 210 °C, dokud nezezlátnou.

Kdo griluje maso venku, tak může na grilu dodělat i brambory.

Dobrou chuť přeje Elly.

Čtěte také

Reklama