V Česku vzniká nová nezávislá iniciativa, která má přispět k ozdravění populace. Jmenuje se Česko se hýbe a podle názvu je jasné, co je jejím cílem. Česko, tedy jeho populace, se podle většiny výzkumů nehýbe, a proto zdravotně chátrá.

To se rozhodla změnit skupina nadšenců, která hodlá rozhýbat republiku – od nejmenších tříletých dětí až po devadesátileté, kteří jen nechtějí sedět před televizí. Nejde o sportování, podávání výkonů. Jde o to začít se aspoň trochu hýbat, aby se česká těla cítila lépe, byla v kondici a šetřila nejen pokladny zdravotních pojišťoven, ale i sobě samým. Na nezdravou, nepohybující populaci totiž doplácejí všichni, i daňoví poplatníci.

česko se hýbe

Iniciativa Česko se hýbe chce lidem všech věkových skupin připomenout, jak je důležitý pravidelný pohyb pro zdraví, duševní a fyzickou pohodu, jak pomáhá zvládat zátěž a stres a že může prodloužit aktivní a plnohodnotný život.

Stačí si přitom uvědomit pár pravidel:

  • Choďte! (chůze je nejpřirozenější a základní pohyb člověka)
  • Nahoru pěšky, dolů výtahem! (do schodů pěšky, dolů se klidně svezte)
  • Uvědomte si, jak dýcháte! (stačí deset plných nádechů a výdechů a starosti jsou menší)
  • Protáhněte se! (i v kanceláři máte možnost)
  • Vyrazte do přírody! (zeleň a slunce jsou lék na všechno)
  • Jděte do toho s přáteli! (ve dvou a více se to lépe táhne)

česko se hýbeIniciativu Česko se hýbe představuje parta nadšenců, kteří se rozhodli věnovat svůj čas, energii a odborné znalosti a zkušenosti ve prospěch dobré věci. Garanci projektu poskytl Český svaz aerobiku, fitness a tance FISAF.cz.

Během prvních týdnů a měsíců příprav se k iniciativě Česko se hýbe připojilo téměř 100 subjektů z řad celonárodních asociací a sportovních svazů, měst, odborných lékařských pracovišť, sportovních klubů a fitness center, či soukromých společností a partnerů.

Startovní výstřel iniciativy Česko se hýbe padne a první skutečné hýbání začne v sobotu 18. června 2011 v 10 hodin na Městském stadionu Sletiště v Kladně. Jde o pod patronátem primátora města Kladna Dana Jiránka. Návštěvníci všeho věku si mohou bezplatně vyzkoušet různé pohybové a sportovní, populární i zcela netradiční aktivity pod vedením vyškolených instruktorů. Je možné vzít lekce nordic walking a in-line bruslení, k dispozici budou též přírodní posilovna, fotbálek, baseball, běh, zumba, strečink, ale také flowin, jízda na koni nebo další netradiční sportovní náčiní jako třeba Air track apod. Aby návštěvníci zjistili, jaké je jejich riziko civilizačních nemocí, je pro ně připraveno diagnostické centrum, v kterém si mohou nechat zdarma otestovat fyzickou kondici a na základě výsledků jim odborníci zdarma doporučí nejúčinnější pohybové aktivity.

Pro návštěvníky, kteří si budou chtít užít i adrenalinové nebo vodní hrátky je připravena sleva na vstup do Lanového centra a přilehlého Aquaparku.

Kladenské akce se zúčastní také české sportovní hvězdy současnosti. Účast přislíbili mistryně světa i Evropy ve sportovním aerobiku Denisa Barešová, mistr Evropy v moderním pětiboji David Svoboda, badmintonista Petr Koukal či dvojnásobná juniorská mistryně světa ve snowboardcrossu Eva Samková. Ta připravuje ještě jedno speciální překvapení. Zahraje na saxofon se skupinou Eddie Stoilow, která má ke sportování blízko. Už tím, že její píseň byla Hey You byla oficiálním songem únorové zimní olympiády mládeže v Liberci.

Více informací na internetových stránkách www.ceskosehybe.cz.

Reklama