Astrologii jako symbolickou řeč, která lidem, kteří o to mají zájem, může pomoci poznávat sebe i okolní svět, přiblíží návštěvníkům „První astrologická výstava“ s podtitulem „Příběh setkání člověka, přírody a vesmíru“. Instalována bude v Galerii Sladovna Písek v sále Vysoké trámy od 6. března do 11. dubna. Výstava bude putovní, tvůrci plánují její přesuny do dalších měst.

Výstava přibližující vývoj astrologie na území Čech a Moravy od nejstarší historie se uskuteční vůbec poprvé. Představí návštěvníkům, jak nebe a cykly nebeských těles poznávali dávní učenci i slavní vědci, jako třeba Johannes Kepler. Ukáže, jak hvězdy oslovovaly panovníky jako Karla IV. či Rudolfa II. Výstavní panely představí, jak se hvězdná obloha zrcadlí na Staroměstském orloji v Praze a zapomenut nebude ani tajemný horoskop slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna.

Návštěvníci se s astrologií a jejími projevy setkají prostřednictvím tří příběhů. První je astrologií provede formou komiksů a koláží doprovázených texty základy astrologie přiblíží významy zvěrokruhu, astrologických domů, planet, aspektů a dalších pojmů symbolického jazyka astrologie.

Druhý příběh rozvine obraz astrologie v dějinách Česka. Autorkou výstavy a koláží je astroložka Martina Lukášková, perokresby vytvořila Klára Sekyrová a fotografie Ondřej Koubek. Projekt graficky zpracoval Miroslav Švejda.

Třetí příběh svými díly vyprávějí sami astrologové. Artefakty ze skla vystavuje Soňa Erbanová a textilní práce Alexandra Lechovská. Autory vystavených obrazů jsou Natálie Hejlová, Ondřej Klouček a Pavel Turnovský, koláže a perokresby vytvořil Ondřej Ivanek. Grafikami přispěli Ladislav Puršl a Jan Vratislav Žižka, dřevěnými objekty Martin Lukeš. Expozici doplňují fotografie Jana Kazdy, Vladimíra Pospíšila a Martina Stejskala.

Podrobnosti najdete na www.astro-vystava.cz

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama