kachní prsa

Vyzkoušejte náš dnešní recept a připravte kachní prsa podle našeho receptu. Úspěch je zaručený. Připravíte velice slavnostní, přesto ne příliš náročný oběd. Ideální přílohou jsou brambory a salát z čerstvých listů. Budete nadšení.

Když má většina českých domácností na stole kachnu, tak bývá pečená, s knedlíkem a zelím. Výborné kachní maso můžeme upravit ale i jinak. Skvělý je třeba kachní rillettes, neboli maso, které se po dlouhém bublání na plotně úplně rozpadá, následně spolu se sádlem zatuhne a maže na chléb. Tuto pochoutku už známe z vepřového masa, ale z kachního je snad ještě lepší.

Dokonalá je rychlá úprava kachních prsou. Protože pracujeme pouze s touto částí kachny, tak odpadá dlouhé pečení a jiná delší příprava. Pro dnešní recept je ideální naložit kachnu do pomerančů a vína už den předem. Maso tak bude mít mnohem intenzivnější chuť.

kachní prsa na pomerančích

Víno použijte takové, které máte rádi, a ideálně stejné potom podávejte k jídlu. Já jsem sáhla do zásob, které jsem si dovezla z Maďarska, z malého vinařství ve vesničce Garabonc.

Suroviny

  • 4 kachní prsa
  • 2 pomeranče
  • kvalitní červené víno
  • sůl
  • čerstvě mletý pepř, ještě lépe drcený pepř se sušenou pomerančovou kůrou
  • kousek másla na dokončení omáčky
  • úplně maličko oleje

Postup

Očištěná, omytá a osušená kachní prsa si lehce nařízneme přes kůži. Dáváme pozor, nařízneme opravdu jen kůži, snažíme se neříznout do masa. Maso z obou stran osolíme a ochutíme pepřem. Obojí do masa vmasírujeme.

Maso naložíme do směsi vína a pomerančové šťávy, ještě proložíme kolečky pomeranče. Ideální je z jednoho pomeranče vymačkat šťávu a druhý si nechat na plátky. Takto maso necháme odpočívat do druhého dne v lednici. Když se nám to povede, tak někdy maso otočíme na druhou stranu.

kachní prsa

V den D, kdy se pouštíme do přípravy kachních prsou, je vyjmeme z marinády. Osušíme papírovou utěrkou. Předehřejeme si troubu na 200 °C. Zahřejeme si pánev, na kterou jsme kápnuli trochu oleje. Ale opravdu jen malinko, kůže na prsou pustí další tuk, není potřeba to s olejem přehánět. Jen aby pánev nebyla úplně suchá.

Prsa dáme na rozehřátou pánev, kůží dolů. Z této strany opékáme asi 5 až 6 minut. Ne úplně na plnou teplotu, aby se nám kůže nespálila. Otočíme prsa na druhou stranu, a tu opékáme další asi 4 minuty. Nechceme, aby maso bylo uvnitř úplně suché, tudíž tvrdé. Takže opravdu ne déle.

Po této době vrátíme maso do zapékací misky nebo pekáčku, ve kterém máme směs vína a pomerančové šťávy a pomerančová kolečka. Přikryjeme poličkou nebo alobalem a šupneme do vyhřáté trouby. Tam je necháme asi 6 minut. To pro ty, kteří mají maso rádi šťavnaté a křehké. Pro kachní prsa tuto přípravu doporučuji, jsou tak mnohem měkčí a chutnají lépe. Kdo má přesto raději maso propečenější, nechá pekáček v troubě 10 až 12 minut.

kachní prsa

Vytáhneme z trouby, maso vyndáme na talíř nebo dřevěné prkénko, položíme na něj plátky pomeranče a necháme asi deset minut odpočinout (můžeme přikrýt talířem).

Mezitím si připravíme omáčku. Do pánvičky, ve které se kachní prsa opékala, vlijeme směs z pekáčku, čili víno, šťávu z masa a pomerančů. Plátky pomerančů už nemusíme. Plotnu zapneme naplno a necháme omáčku zredukovat - vyvařit přebytečnou tekutinu.

kachní prsa na pomerančích a červeném víně

Až má téměř ideální hustotu, tak vypneme plotnu a vhodíme do omáčky pár kousků vychlazeného másla a rychle vmícháme. Tímto získáme krásně krémovou konzistenci a jemnou chuť.

Ihned podáváme, doplněné o oblíbenou přílohu. Ideální je bramborová kaše nebo čerstvá bageta a listový salát.

Samozřejmě podáváme se sklenkou vína...

kachní prsa

Dobrou chuť přeje Elly.

Čtěte také