V Horním Mustangu jsou jazyk, kultura i tradice téměř zcela tibetské. V mnoha ohledech je i trek do Tibetského Mustangu podobný trekkingu v Tibetu, jelikož je geograficky součástí tibetské pouštní náhorní plošiny. Prochází jednou z nejsušších oblastí Nepálu a poskytne vám velkolepé horské scenérie, které nikde jinde nenajdete!

Region Mustang byl až do roku 1950 samostatným královstvím uvnitř Nepálu. Horní Mustang zůstal i nadále zakázaným územím a izolace od vnějšího světa přispěla k vysoce zachované tibetské kultuře a nedotčené přírodě. Pro zahraniční návštěvníky bylo až do roku 1992 zakázáno vstupovat do království. V současné době mají cizinci již přístup, avšak velmi omezený. Pouhé 3 000 návštěvníků ročně se smí vydat do této oblasti. Chcete-li vstoupit do Horního Mustangu, pak budete potřebovat zvláštní povolení k turistice a musí vás doprovázet licencovaný průvodce. Poplatek za povolení je ve výši 500 USD s platností 10 dní. A nezapomeňte si vzít kamaráda! Dle pravidel musíte jít na trek nejméně ve dvojici. Celé dobrodružství vyžaduje minimálně 9 dní.

5d511c12c726fobrazek.png

Vhodná oblast pro pěší turistiku během monzunu.

Horní Mustang se nachází v himálajském deštném stínu z tohoto důvodu se můžete vydat objevovat neprošlapané cesty království Lo i během letních měsíců, kdy v Nepálu panuje monzunové období. Trek není nijak zvlášť obtížný, nejvyšší dosažený bod je 4325 m, ale dny mohou být občas zdlouhavé a namáhavé. Neustálý vítr a častý prach vám mohou cestu znepříjemnit.

TIP: Vyberte si jeden ze zájezdů do Nepálu a pojeďte obdivovat horské velikány a místní kulturu. Zúčastnit se můžete treku Mustang - poznejte původní Tibet.

5d511c345360eobrazek.png

Vstupní brána do království Mustang

Nejpohodlnějším způsobem, jak se dostat do Horního Mustangu, je letět z Pokhary do Jomsomu a odtud vyrazit na cestu. Let je sám o sobě dobrodružstvím, na které jen tak nezapomenete. Letadlo letí nejhlubší roklí světa, která vede mezi horami Dhaulagiri a Nilgiri. Odtud vás cesty zavedou proti proudu korytem řeky Kali Gandaki do středověké vesnice Kagbeni, vstupní brány království Mustang. Po cestě vás uchvátí rudé útesy poseté prastarými jeskyněmi, kláštery a původní kmen Lhoba. Do království Lo, starého hlavního města regionu Mustang, dojdete za čtyři dny. Vstup do Lo Manthangu městskou bránou je jako vstoupit do jiného světa. Krajina se podobá tibetské plošině s nekonečnými pásy žlutých a šedých zvlněných kopců, ošlehaných větrem. V nižších oblastech více prší a tam jsou červené kopce zvětralé do věží připomínající flétny. Svět úzkých uliček, skrytých chortenů, dlouhých zdí, modlitebních mlýnků a stád hospodářských zvířat. Lo Manthang je vrcholem treku, a tak stojí za to si zde dopřát dostatek času, abyste se ponořili do památek a atmosféry této jedinečné zděné osady. V Lo si můžete vypůjčit poníka a vydat se na projížďku do Chhoseru, kde můžete navštívit malý klášter a staleté jeskynní obydlí vysoko na skalách. Zajímavostmi v Lo Manthangu je impozantní čtyřpatrový královský palác, několik krásných klášterů jako Thugchen Gompa postavených v 15. století. Poslední král, Raja z Mustangu, má v Lo stále svůj domov.

5d511c54bac9fobrazek.png

Seznamte se s nejpřátelštějšími lidmi, které jste kdy potkali.

Místní obyvatelé Horního Mustangu si říkají „Lopové“. Jazyk, tradice, zvyky a dědictví jsou velmi podobné sousednímu Tibetu. Kvůli nedostatku srážek Lopové stavějí domy a chrámy z dusané hlíny, nebo používají cihly z bláta sušené na slunci. I samotný královský palác byl takto postavený. V zimních měsících většina obyvatel utíká za obchodem do Kathmandu nebo do Indie, aby se vyhnuli chladu a sněhu.

Téměř dokončená silnice, která bude nejsnazší spojnicí mezi Čínou a Indií, však brzy nenávratně změní tento odlehlý kout naší planety, který je stále ještě dosažitelný pouze pěšky nebo na koni. Tak na co ještě čekáte? Vydejte se poznat tuto oblast co nejdříve. Na dosah je i trek kolem Annapuren. Prodlužte si trasu a vydejte se k mohutnému průsmyku Thorong La, nebo navštivte posvátný Muktinath, kde můžete potkat poutníky z celého Nepálu a Indie.

5d511c77c7590obrazek.png

Reklama