Jeans Story. Retro Blue
Michal Petrov

„Jak se obyčejné džíny dokázaly probít železnou oponou – dokonce i do Sovětského svazu.“


Džíny a rokenrol jsou mocnější než Rudá armáda, řekl kdysi francouzský filozof Régis Debray a je fakt, že zatímco armáda s rudou hvězdou z Československa odtáhla, džíny zůstaly. Při jejich invazi nebyly vidět hlavně pušek, nýbrž pačesaté hlavy prvních odvážlivců. Žádné zákazy téhle vlně nedokázaly učinit přítrž, žádná překážka nebyla dost vysoká, aby ji modré nohavice nepřekročily. Ani v Československu, ani jinde ve východním bloku, jak dokazuje Michal Petrov ve své poslední knize. I přes společné jmenovatele psaly džíny svou indigovou barvou v každé zemi socialistické Evropy jiný příběh. Ačkoliv tenhle evergreen módy dnes vnímáme absolutně samozřejmě, kdysi ztělesňoval pro drtivou většinu mladých sen, který často zůstal nenaplněný celé roky. Co byli ochotni pro něj podstoupit a riskovat? Jaké byly cesty pašeráků, překupníků a veksláků? Kde se vůbec celá ta modrá posedlost zrodila? A proč musí nést kniha Jeans Story. Retro Blue anglický název?

Ukázku z knihy najdete ZDE
 
Michal Petrov navazuje novou publikací Jeans Story. Retro Blue netradičním způsobem na své předchozí tři tituly Retro ČS. Oproti nim se zaměřuje na džíny jako jediné téma, ale akční rádius rozšiřuje daleko za hranice bývalého Československa, do ostatních satelitů Moskvy, do Jugoslávie, Itálie i za oceán. Odborník na dějiny konzumu si splnil sen o prvních džínách ve čtrnácti letech a touto knihou realizuje další: popsat globální oděvní fenomén v kontextu režimů, pro něž byl denim symbolem ideologické diverze a dekadence západního světa.

Michal Petrov (*1965) je autorem úspěšného televizního cyklu Retro, oceněného v roce 2009 prestižní cenou Televizní akademie Elsa. Na televizní práci navázal i knižním vydáním publikací Retro ČS, které se setkaly s velkým zájmem čtenářů. Byla to určitě i zásluha vysokého podílu obrazového materiálu pocházejícího z autorova osobního archivu, který patří k jedněm z nejbohatších u nás. Tituly se dočkaly obchodního i odborného ocenění, získaly cenu Český bestseller 2013, 2014 a čestné uznání v rámci mezinárodních cen E. E. Kische za literaturu faktu. Michal Petrov byl také autorem rozhlasového cyklu Vzpomínáte? vysílaného na stanici ČRo2 – Praha v průběhu roku 2016.

Láska k nedokonalým věcem - Jak přijmout sama sebe ve světě usilujícím o dokonalost
Haemin Sunim


„Haemin Sunim píše ve své knize, že mít soucit sám se sebou neznamená být sobecký. Vysvětluje, že jen když se staráme sami o sebe, můžeme se pak postarat i o druhé.“ The New York Times

Mnozí z nás na různé tlaky v životě reagují tím, že se stáhnou do sebe a problém ignorují, což někdy vede k úzkosti nebo depresi. Jiní reagují tím, že se usilovněji věnují svým povinnostem v práci, ve škole nebo doma, v naději, že to přinese štěstí jim samotným i jejich nejbližším. Co když ale stačí být prostě sám sebou? Stejně jako když v letadle dostaneme pokyn nasadit kyslíkovou masku napřed sobě a teprve pak pomáhat ostatním, musíme být nejprve v míru sami se sebou, než budeme moci být v míru se světem kolem sebe.

V tomto krásném pokračování úspěšné knihy Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte se zen-buddhistický mnich Haemin Sunim s moudrostí sobě vlastní věnuje tématu péče o sebe a tvrdí, že pouze přijetím sebe sama – a všech nedostatků, díky kterým jsme sami sebou – můžeme dosáhnout soucitných a naplňujících vztahů s partnerem, rodinou a přáteli.

Kniha Láska k nedokonalým věcem, kterou doprovází více než třicet pět barevných ilustrací, potěší vaše oči i srdce a pomůže vám mít rádi sebe, svůj život a každého, kdo do něj patří. Vychází také jako e-kniha.

Ukázku z knihy najdete ZDE

Haemin Sunim je jedním z nejvlivnějších současných učitelů zen-buddhismu. Narodil se v Jižní Koreji a studoval ve Spojených státech, silně jej však přitahoval duchovní život a poté, co v Koreji absolvoval formální vzdělávání jako buddhistický mnich, začal o buddhismu také sám vyučovat a přednášet. Vzniku této knížky předcházelo jeho působení na sociálních sítích – své vědomosti, postřehy a chuť komunikovat s lidmi s úspěchem uplatnil na Facebooku a Twitteru, kde si čtenáři oblíbili jeho jednoduché a přímé rady a odpovědi na nejrůznější dotazy což vyústilo ve vydání knih Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte a Láska k nedokonalým věcem.

Více na JOTA.CZ

Reklama